Kategoria Superiore

Skenderbeu, “finalja e sezonit” shansi i të rinjve

Ky është formacioni i Skënderbeut që zbriti në fushë ndaj Teutës, hera e parë me dyert e hapura gjerësisht për të rinjtë. Për Aldo Teqja-n ishte prezenca e 6-të në kampionat, 612 minuta të dedikuara mungesës së detyruar të Orges Shehit. Për Kamba Sambou debutim absolut, event për të cilin ju desh të priste plot 4 muaj pasi ishte transferuar në Korcë. Tefik Osmani, Bruno Dita, Leonid Abazi, Bakari Nimaga apo dhe Emiljano Vila janë ndër ata të familjarizuarit me formacionin. Leonit Abazi numëron 5 prezenca në këtë kampionat, Për Nazmi Gripshin prezenca e 7 sezonale për një total prej 164 minurtash, po aq ka luajtur edhe Blerim Krasniqi,   per Suad Sahitin prezenca  e 11 por vetem e 3-ta si titullar. Të gjithëve ju është dashur që të presin që Skënderbeu të siguronte kodin matematik të kycjes së titullit në kasafortë për të fituar një fanellë titullari, dhurata nuk bën pjesë në fjalorin profesional të Ilir Dajës që gjatë gjithë sezonit i ka besuar titullarëve fiks edhe pse me një tur raskapitës ndeshjesh duke ju dhënë më shumë hapësirë pak vetëm në javën e 34 të kampionatit. Pas sigurimit të titullit, janë 180 minutat në dispozicion të atyre që kanë luajtur më pak për të bindur trajnerin, gjatë këtij sezoni nuk kanë luajtur për arsye të ndryshme, dikush nuk ka arritur të përshtatet në skemat taktike të skuadrës sic do Daja, dikush thjesht nuk ka mundur të fitojë konkurencën në stërvitje, ky fund kampionati është shansi i tyre, duhet të konfirmojnë se vlejnë për Skënderbeun, një skuadër ku sidomos me Dajën, çdo mundësi duhet shfrytëzuar në maksimum.

To Top