Futboll

Skënderbeu “flirton” me fitoren në Zagreb

Fati dhe gabimet arbitrare i hoqën Skënderbeut mundësinë për të shkruar me gërma të arta historinë në futbollin shqiptar. Edhe pse nuk shiheshin si favoritë korcarët dominuan ndaj Dinamos së Zagrebit brenda në Maksimir, duke u ndëshkuar nga naiviteti i minutave të fundit, por mbi të gjitha edhe nga vendimet jo të drejta të gjyqtarëve të ndeshjes, cka mbeten dhe pengu i vetëm i një mbrëmjeje fantastike, për skuadrën model të futbollit tonë. Ashtu sic pritej trajneri Ilir Daja hedh në fushë skuadrën me rreshtimin 4-3-3 duke i besuar që nga minuta e parë majën e sulmit 23 vjecarit nga Gambia Ali Soue. Skënderbeu e nis mirë takimin duke treguar dhëmbët apsi në dy minutat e para e mban të mbërthyer në gjysmëfushën e vetë Dinamon. Megjithatë rastin e parë e kanë pikërisht kroatët që në të parën dalje në fushën e korcarëve në minutën e 3 rrezikojnë me Hodzic pas një krosimi nga e djathta. Më pas radha është e Fernandez që provon nga distanca. Skënderbeu tregon se tashmë dinamo nuk është më një model për tu ndjekur, pasi diferencat janë mbyllur ndjeshëm. Në minutën e 9 Latifi shënon një gol por që për anësorin është në pozicion të parregullt. Përsëritja tregon se korcarëve i mohohet një gol mëse i rregullt. Goli i anulluar nuk demoralizon formacionin e Ilir Dajës, teksa është radha e një kroati të shfaqet me klasin e tij në Maksimir. Marko Radas tenton me një goditje dënimi por Livakovic bën mrekullinë. Loja spektakolare vijon për tanët që në minutën e 26 ndëshkohen sërish nga asistenti që sinjalizon një pozicion të paqenë jashtë loje për Soue.  Vendasit dominojnë me kontrollin e topit dhe për të synuar portën e Shehit duhet ndonjë ndihmë, si ajo që dhuron Gavzaj me topin e humbur në mesfushë por është Radas që ndal gjuajtjen e Resjak. 3 minuta më vonë Osmani një nga më të mriët në fushë fiton një duel për të nxjerrë përpara skuadrën, me Sabien Lilajn që tenton nga distanca. Në minutën e 32 Enis Gavazaj tregohet i pavëmendshëm për të përfituar nga pasiguria e mbrojtjes vendase. Megjithatë 5 minuta më vonë mesfushori nga Prizreni përmirëson jo vetëm vëmendjen në lojë por edhe kontrollin dhe pasimin e topit, duke nxjerrë Latifin përballë portierit Livakovic. 23 vjecari nga Prishtina tregohet egoist por fati është me të duke dërguar topin në rrjetë. 0-1, një rezultat mëse i merituar në favor të Skënderbeut që provon të shkojë në dhomat e zhveshjes me një avantazh akoma më të thellë. Nimaga fiton vetëm një goditje nga këndi ndërsa Latifi nuk arrin të mposhtë për të dytën herë Livakovic. Pjesa e dytë nis agresive për ish kampionët e superligës, me Soue që sheh ti anullohet goli përpozicion të parregullt. Kësaj radhe vendimi i asistentit është i drejtë. Pak sekonda më pas është Dinamo që rrezikon por Shehi tregon se pjesa e dytë do të jetë e tija, duke nisur me pritjen e parë ndaj Hodzic. Në të 50 është Fernandez që provon me kokë pas një krosimi nga e djathta, teksa 4 minuta më vonë i njëjti futbollist nuk është në vendin e duhur në momentin e duhur. Prej shumë minutash vendasit luajnë në të djathtë, ku Mici has vështirësi i lënë i vetëm nga Latifi. Dinamo është më agresive dhe mbetet prezente në sulm me Hodzic pikë referimi. Në të 55 është piërkisht boshnjaku që me stopimin e topit nxjerr jashtë loje Gojak.  më vonë është Doumbia që fton Fernandez por goditja e tij devijohet nga Pavlicic që luan rolin e një mbrojtësi. Iniciativa është e vendasve me korcarët që synojnë të mbrojnë rezultatin pa arritur të jenë agresiv në sulm. Megjithatë në minutën e 72 është James që nuk arrin të japë si duhet pasimin e fundit, teksa disa sekonda më vonë në një kundërsulm 3 kundër 3 është Latifi që nuk arrin të finalizojë. 14 minuta nga fundi vendasit tregohen zemërmirë, pasi Doumbia dhe Gojak nuk kuptohen me njëri tjetrin për të gjuajtur portën e Shehit. Minutat kalojnë dhe presioni rritet, teksa veterani Orges Shehi tregon gjithë klasin e tij. Në të 80 ndal Hodzic pas një goditjeje dënimi, por 4 minuta më vonë 40 vjecari tregohet monumental duke i mohuar një gol të sigurtë kilenit Henrikes. Një minutë nga fundi i lojës Latifi i jep mundësinë e kundërsulmit James por dueli i shpejtësisë fitohet nga portieri Livakovic. 5 minuta shtesë me kroatët që hidhen përpara të dëshpëruar. Megjithatë në minutën e 94 janë korcarët që bëjnë dhuratën duke i lejuar golin e barazimit. Henrikez që pa të ndalej nga një super Shehi kishte nevojë për fatin që të shënonte golin e barazimit. 1-1 na Maksimir, një rezultat i mirë për Skënderbeun por mbi të gjitha një lojë fantastike, ndaj skuadrës model në rajon. Bileta për në fazën e grupeve të Europa League do të vendoset në Elbasan Arena javën e ardhshme.

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency