Angli

Skuadra me rendimentin më të ulët në Europë/ Vetëm 1 pikë në 44 ndeshje dhe 101 gola të pësuar

Statistika për të vënë duart në kokë janë ato që ka regjistruar skuadra e Ligës së Pestë (National League) në Angli, Dover. Këta të fundit e mbyllën kampionatin në vendin e fundit dhe nuk mund të ndodhte ndryshe duke qenë se regjistruan vetëm një fitore në 44 ndeshje ndërsa pësuan një “tufë” me gola, ekzaktësisht 101.

Problemet e shumta financiare që erdhën në periudhën e pandemisë si dhe një penalizim me -12 pikë nga Federata në këtë sezon pikërisht prej problemeve ekonomike, bënë që drejtuesit e Dovers të ishin të pashpresë teksa skuadra përbëhet nga lojtarë “part-time”, të cilët për të fituar një pagë të denjë detyrohen të bëjnë edhe një punë të dytë përveç profesionit të futbollistit.

Kështu, pas penalizimit me -12 pikë, falë dy fitoreve dhe shtatë barazimeve, Dover regjistroi vetëm një pikë efektive në kampionat, ndërsa ekipi doli nga fusha i mposhtur në 35 ndeshje. Interesant është fakti se në një moment të caktuar të sezonit, Dover mbushi 364 ditë pa fituar një ndeshje ndërsa në mënyrë surprizë, në janarin e kaluar fitoi një sfidë ndaj Eastleigh teksa në shkallët e stadiumit ishin vetëm 486 tifozë.

Këta të fundit, në mënyrë ironike shpalosën edhe një banderolë ku shkruhej; “Kemi parë Doverin të fitoj një ndeshje futbolli”. Megjithatë, kënaqësinë e fitores, Dover ia dhuroi edhe në mars ku triumfoi në transfertë me rezultatin 1-2 ndaj Boreham Wood, por gjithsesi fati i skuadrës ishte i vendosur ndërsa me siguri këto janë statistikat më negative të një klubi futbolli në botë. Në sezonin e ardhshëm, Dover do të luaj në një Ligë edhe më inferiore me besimin se situata financiare mund të përmirësohet dhe klubi të ringrihet sërish.

Eventet Sportive në SuperSport

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

La Liga 2021/2022

PWDLGFGADifPts
1Real Madrid
38
26
8
4
80
31
+49
86
2Barcelona
38
21
10
7
68
38
+30
73
3Atletico Madrid
38
21
8
9
65
43
+22
71
4Sevilla
38
18
16
4
53
30
+23
70
5Real Betis
38
19
8
11
62
40
+22
65
6Real Sociedad
38
17
11
10
40
37
+3
62
7Villarreal
38
16
11
11
63
37
+26
59
8Athletic Club
38
14
13
11
43
36
+7
55
9Valencia
38
11
15
12
48
53
-5
48
10Osasuna
38
12
11
15
37
51
-14
47
11Celta de Vigo
38
12
10
16
43
43
0
46
12Rayo Vallecano
38
11
9
18
39
50
-11
42
13Elche
38
11
9
18
40
52
-12
42
14Espanyol
38
10
12
16
40
53
-13
42
15Getafe
38
8
15
15
33
41
-8
39
16Mallorca
38
10
9
19
36
63
-27
39
17Cadiz
38
8
15
15
35
51
-16
39
18Granada
38
8
14
16
44
61
-17
38
19Levante
38
8
11
19
51
76
-25
35
20Deportivo Alavés
38
8
7
23
31
65
-34
31


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency