Bundesliga

Solidarizimi për Floyd: Thuram, Sancho, Hakimi dhe McKennie rrezikojnë dënimin

Gjestet  ndryshme të solidaritetit me George Floyd, afro-amerikanin e vrarë në Minneapolis nga një polic, të manifestuara në fundjavën e fundit të Bundesligës, mund t’u kushtojë dënimin disa futbollistëve. DFB, Federata Gjermane e Futbollit, e nisur procedimin për sjelljet e lojtarë të tillë si Thuram, Sancho, Hakimi dhe McKennie dhe tani dëshiron të verifikojë nëse ata nuk e kanë kryer shkeljen duke mbajtur qëndrime politike, fetare ose personale.

Jadon Sancho i Borussia Dortmundit hoqi fanellën pas golit të tij të parë ndaj Paderborni, duke treguar fjalët “drejtësi për George Floyd”. Sjellje identike pati edhe shoku i tij i skuadrës, Achraf Hakimi, i cili tregoi të njëjtin mesazh, por nuk u sanksionua me një paralajmërim sepse nuk e ngriti bluzën mbi kokë.

Një ditë më parë, McKennie e Schalke 04 kishte vendosur në krahun e tij një shirit me mbishkrimin “George Floyd”, por gjesti që pati më shumë impakt ishte ai i Thuram Jr, i cili pas një goli u gjunjëzua si Kaepernick.

Presidenti i DFB-së, Fritz Keller, është munduar t’u mbrojë lojtarët:

“Nëse njerëzit janë të diskriminuar në bazë të ngjyrës së tyre të lëkurës, është e padurueshme. Nëse vdesin për shkak të ngjyrës së tyre të lëkurës, atëherë unë jam thellësisht i mërzitur. Viktimat e racizmit kanë nevojë për solidaritetin tonë. Unë jam krenar për ata. Mund t’i kuptoj plotësisht veprimet e fundjavës. Askush nuk mund të jetë indiferent ndaj asaj që ndodhi në Shtetet e Bashkuara “.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency