Connect with us

Hi, what are you looking for?

Euro 2024

Spalletti: Italia pa cilësi? S’i përgjigjem Mourinhos, ne jemi kampionët në fuqi

Luciano Spalletti, trajner i Italisë, foli për revistën zyrtare të UEFA-s kushtuar Euro 2024, duke vlerësuar evolucionin taktik të futbollit italian:

“Ne jemi të njohur për lojën e organizuar në fazën e mbrojtjes dhe kundërsulmet, por së fundmi në Itali po ndryshojmë qëndrim”.

Spalletti ka dy anësorë shumë fleksibël si Dimarco dhe Di Lorenzo.

“Nuk është se ata ndihen vetëm në fushën e tyre të ekspertizës. Ata dinë të luajnë si mesfushorë, dinë të luajnë anësorë që hidhen përtej vijës së mbrojtjes dhe gjithashtu kanë këmbën për t’ia lënë pas topin të butë. vijës së mbrojtjes”.

Ialia është kampione në fuqi e Evropës. Por sa është e rëndësishme kjo për skuadrën e kaltër?

“Ardhja si kampion është pa dyshim një avantazh. Por ne duhet të tregojmë se nga çfarë jemi krijuar dhe çfarë kemi brenda”.

Spalletti foli kështu në lidhje me fjalët e José Mourinhos, i cili është shprehur se nuk shihte mjaftueshëm talent në skuadrën e Italisë për ta konsideruar favorite:

“Unë nuk i përgjigjem kurrë “Specialit”. Ai ka vlerësimet e veta. Bëj vlerësimet e mia dhe mendoj për t’i bërë ato objektive. Ne duhet të kemi atë vetëvlerësimin që nuk na krijon vështirësi para askujt, por në të njëjtën kohë duhet të jemi të përulur dhe të mendojmë se nga po fillojmë, për vështirësitë që kemi. Ne kemi kualitete, kemi lojtarë të fortë, që po shpërthejnë, si Riccardo Calafiori, i cili është një top-lojtar”.

Lajme të tjera

Euro 2024

Pak ditë na ndajnë nga fillimi i Kampionatit Europian, Gjermani 2024 dhe tashmë kanë nisur llogaritë e grupeve përkatëse. Shqipëria ndodhet në Grupin B...

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Kombëtare

Erjon Bogdani vijon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtare shqiptare me 18 rrjeta. Ish-sulmuesi i njohur, i cili në Itali...

Euro 2024

Gjashtë muaj në Serie A ishin të mjaftueshme për të bindur Interin për të firmosur me Kristjan Asllanin. Organizatori kuqezi spikati e skuadrën e...