Connect with us

Hi, what are you looking for?

Lajme

Spanja e para, kombinimet e Grupit B, Shqipëria “e dënuar” të mposhtë iberikët

Me humbjen e Italisë ndaj Spanjës, situata në Grupin B të Euro 2024 është optimale për iberikët, me 6 pikë pas dy ndeshjeve, pra të kualifikuar si të parët (kanë epërsinë e përballjes së drejtpërdrejtë me Italinë).

Italia, e cila avantazhohet ndaj Shqipërisë nga rezultati i ndeshjes mes tyre), mjafton të mos humbasë me Kroacinë për të siguruar vendin e dytë. Nëse Italia humbet me Kroacinë, mund të ketë shans si vend i tretë, sigurisht nëse Shqipëria nuk fiton me Spanjën.

Kroacia do të kualifikohet si e dyta nëse fiton me Italianë dhe Shqipëria nuk fiton me Spanjën. Nëse kuqezinjtë bëjnë mrekullinë e mposhtin iberikët e po ashtu Kroacia fiton me Italinë, kuqezinjtë do të ishin të dytët e kroatët të tretët me nga katër pikë. Në një situatë të tillë hipotetike, edhe kroatët do të avanconin mes vendeve të treta më të mira.

Sa i përket Shqipërisë, vetëm fitorja me Spanjën e kualifikon në raundin tjetër si e dyta ose si një mes vendeve të treta më të mira. Me barazimin, pra me vetëm dy pikë, vetëm një kombinim, që është në kufijtë e së pamundurës mund të bëjë që kuqezinjtë të luajnë në raundin tjetër.

Lexo edhe:

Kriteret e renditjes së skuadrave të treta

1) numri më i madh i pikëve të fituara në fazën e grupeve

2) diferenca më e mirë e golave ​​në fazën e grupeve

3) numri më i madh i golave ​​të shënuar në fazën e grupeve

4) numri më i madh i fitoreve në fazën e grupeve

5) sjellja më e mirë e fair-play-it në ndeshjet e grupit (çdo karton i verdhë: një pikë; çdo përjashtim për karton të verdhë të dyfishtë ose përjashtim direkt: tri pikë)

6) pozicioni më i mirë në renditjen e përgjithshme të kualifikueseve evropiane (ose short nëse përfshihet Gjermania)

Lajme të tjera

Kosovë

Aventurë e re për Arijanet Muric, portierin titullar të përfaqësueses së Kosovës. 25-vjeçari dardan do të jetë pjesë e Ipswichit në katër sezonet e...

Ligue 1

Joao Nevesit do të jetë goditja e madhe e PSG-së në mesfushë. Talenti portugez kërkohet me ngulm nga trajneri Luis Enrique. 19-vjeçari është pjesë...

La Liga

Pedri, ishte mungesa e madhe e Spanjës në ndeshjet më të rëndësishme të Euro 2024, me mesfushorin që u dëmtua pas një përplasje të...

Angli

Manchester United vazhdon të jetë aktiv në merkato dhe pas zyrtarizmit të sulmuesit Joshua Zirkzee, tashmë fokusi kryesor është kthyer në repartin e mbrojtjes....