Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Sparta e Pragës përjashton futbollistin homoseksual, ja arsyeja

Jakub Jankto, mesfushor i Getafes i huazuar te Sparta e Pragës, i cili kohët e fundit foli hapur për homoseksualitetin e tij, u përjashtua nga skuadra e Pragës pas refuzimin të kontrollit të drogës nga policia.

“Lojtari nuk është i përgatitur të përmbushë detyrimet e tij që rrjedhin nga një kontratë profesionale dhe nuk është në dispozicion të trajnerit për aktivitete përgatitore”, ka shpjeguar Sparta në një deklaratë zyrtare.

Jankto thuhet se refuzoi t’i nënshtrohej një testi droge nga policia, pasi një shofer tjetër njoftoi oficerët për dyshimet se lojtari po ngiste makinën nën efektin e alkoolit.

Pasi testi i alkoolit ka rezultuar negative, policia ka kërkuar që t’i nënshtrohej testit të drogës, por ai nuk ka pranuar.

Jakub Jankto ka reaguar me anë të një mesazhi të gjatë në Instagram për vendimin e klubit për ta larguar:

“Përshëndetje. Vitet e fundit dhe sidomos vitin e fundit janë grumbulluar aq shumë ngjarje rreth meje sa është më mirë të ngadalësoj ritmin dhe të mendoj edhe për shëndetin tim.

Lexo edhe: 

Që në moshën 18-vjeçare e gjithë jeta ime sillej rreth futbollit.”

Jakub Jankto pranon se “nuk ishte viti më i mirë sportiv për mua, por gjithmonë kam preferuar rezultatet e klubit.

Më trishton edhe më shumë që gjendja ime shëndetësore dhe mendore nuk më lejon të vazhdoj të luftoj për titullin dhe kupën. Nuk gjej as fjalë për të shprehur sa shumë dua të falënderoj Spartën…”, ka shkruar mes të tjerash Jankto.

Lajme të tjera

Kombëtare

Trajneri Sylvinho analizoi barazimin 2-2 të Shqipërisë përballë Kroacisë në Hamburg, ku preku disa tema të ndryshme. “Mendoj se zhvilluam një ndeshje shumë të...

Euro 2024

Kroacia do të jetë kundërshtari i radhës për Shqipërinë në Grupin B të Euro2024. Skuadra kuqezi vjen pas humbjes me Italinë, por pa humbur...

Futboll

Kapiteni i kombëtares së Argjentinës, Lionel Messi, ka pasur këtë të hënë, përpara seancës së dytë stërvitore në Atlanta të “Albicelestes”, e cila po...

Euro 2024

Nedim Bajrami hyri në historinë e Kampionatit Evropian me golin e shënuar ndaj Italisë, në ndeshjen debutuese të Shqipërisë në eventin e futbollit që...