FA Cup

Spektakël dhe “lumë golash”, Everton mposht Tottenham dhe kalon në çerekfinale

Më shumë se dy orë spektakël dhe plot 9 gola të shënuar në “Goodison Park” në sfidën mes Evertonit dhe Tottenhamit, teksa në fund vendasit e drejtuar nga Carlo Ancelotti triumfuan me shifrat 5-4 dhe siguruan kalimin në fazën çerekfinale të FA Cup.

Sfida u zhbllokua që në minutën e tretë nga ana e londienzëve të Jose Mourinhos, që kaluan në avantazh me një gol të mbrojtësit Davinson Sanchez, i cili dërgoi topin në rrjetë pas një pasimi të saktë të Hueng Min Son.

Loja po shkonte mirë për Tottenhamin, por nga minuta e 36’ deri në të 43-tën londinezët pësuan një “black out” total dhe i dhanë mundësi Evertonit të shënojë tre herë, fillimisht me anë të Calvert-Lewin e më pas me Richarlisson e Sigurdsson.

Megjithatë “Spurs” u rikthyen sërish në lojë, pasi rihapën ndeshjen në shtesën e pjesës së parë, me një gol të shënuar nga fantazisti argjentinas Eric Lamela, ndërsa baraspesha erdhi në minutën e 57’ kur kolumbiani Sanchez shënoi sërish në portën e Everton.

“Toffees” rigjetën edhe një herë avantazhin, pasi braziliani Richarlisson shënoi golin e dytë personal e të katërtin për skuadrën e Evertonit, por miqtë nga Londra barazuan 7 minuta para fundit me anë të kapitenit Harry Kane, duke bërë që koha e rregullt të mbyllej në barazimin “e çmendur” 4-4.

Për të përcaktuar skuadrën që do të vijonte më tej në fazën çerekfinale, u desh të luhej shtesa prej 30 minutash dhe në minutën e 97’ ishte fantazisti brazilian Bernard që shënoi golin e 5-të për Evertonin, pas një pasimi të saktë të Richarlisson.

Tottenham provoi deri në fund për të gjetur golin e barazimit, që do të çonte ndeshjen drejt penalltive, por nuk ia doli të dërgojë më topin në rrjetë dhe i dha fund aventurës në FA Cup, pikërisht në fazën e 1/8-ave.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency