Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Sponsorizuan trazirat në Brazil, Rivaldo dhe motra e Neymarit në telashe

Ky lajm, në njëfarë mënyrë, ka tronditur opinion në Brazil në aspektin politik dhe futbollistik. Sipas disa dëshmive, ish-futbollisti brazilian, Rivaldo, dhe motra e Neymar Jr., Rafaella Santos, fshihen pas trazirave dhe sulmeve të grushtit të shtetit pas fitores së Lula da Silvës në zgjedhjet presidenciale në Brazil.

Prokuroria i akuzon këta dy persona për financimin e këtyre tentativave për grusht shteti.

Rivaldo dhe Rafaella Santos janë në qendër të hetimeve të Policisë Federale, që ka hapur dosjen për gjithçka ndodhi më 8 janar, kur Lula da Silva mori presidencën e Brazilit pas zgjedhjeve.

Ndjekësit e Jaír Bolsonaros, ish-president i Brazilit, morën pjesë në pushtimin e Dhomës së Gjelbër të Deputetëve, Gjykatës së Lartë Federale dhe Pallatit Planalto.

Shumë persona të arrestuar, pjesëmarrës në aktet vandal, kanë rrëfyer se ish-sulmuesi i Barcelonës dhe motra e Neymar Jr. ishin disa nga personat që financuan këto tentativa për grusht shteti.

Lexo edhe: 

Rivaldo ka sponsorizuar protestat me pothuajse 10,000 euro

Njëri prej të arrestuarve rrëfeu se Rivaldo dhe Rafaella Santos ishin personat që financuan këto marshime në mbështetje të Jaír Bolsonaros.

Sipas dëshmisë, ish-futbollisti dhe kampioni i botës me Brazilin ka dhuruar rreth 9,500 euro, por ekipi ligjor i Rivaldos e kundërshton këtë version, duke theksuar se ai ka ndihmuar me vetëm 380 euro për “njerëzit në nevojë nga kisha”.

Nga ana tjetër, përfaqësuesit ligjorë të motrës së Neymar Jr., Rafaella Santos, theksojnë se ajo nuk ka sponsorizuar me asnjë shumë.

 

 

Lajme të tjera

Bundesliga

Union Berlin vijon të jetë në kërkim të një trajneri, për t’iu besuar pankinën pas shkarkimit të zviceranit Urs Fischer, teksa së fundi ka...

Featured

Jasir Asani shkëlqeu në plot kuptimin e fjalës me Kombëtaren e Shqipërisë, në kualifikueset drejt kampionatit europian, duke shënuar 3 gola e duke dhënë...

Itali

Pasi përfundoi aventurën me Tottenham sezonin e shkuar, Antonio Conte vijon të shijojë pushimet dhe kohën me familjen. Megjithatë, ashtu siç e ka theksuar...

Serie A

Interi harron Frattesin. Zikaltrit publikuan protokollin e ndeshjes ndaj Juventusit, teksa mesfushori italian nuk figuronte as mes futbollistëve të formacionit dhe as mes atyre...