Connect with us

Hi, what are you looking for?

Atletikë

Sportistët rusë shpërfillin kushtet e vendosura nga Komiteti Olimpik

Komisioni i sportistëve i Komitetit Olimpik Rus hoqi kushtet e vendosura nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) për kthimin e rusëve dhe bjellorusëve në garat ndërkombëtare.

Përjashtimi i këtyre sportistëve u vendos në vitin 2022, pas pushtimit ushtarak të Rusisë në Ukrainë.

Pavarësisht se kishte autorizuar kthimin e disa sportistëve me pasaporta ruse dhe bjelloruse, masa që shkaktoi polemika ishte ndalimi i sportistëve të lidhur me forcat e armatosura dhe të sigurisë, si me CSKA-në e Moskës, që kishin fituar 45 nga 71 medaljet e Rusia në Tokio në Lojërat Olimpike 2020.

Heqja e simboleve kombëtare dhe ndalimi i garave nga ekipet u kritikua edhe nga komiteti rus, i cili e klasifikoi këtë situatë si “poshtëruese”.

Lexo edhe:

Komisioni rus tha këtë të premte, në një deklaratë zyrtare, se beson se aksesi për atletët duhet të bazohet në “barazinë me pjesën tjetër të pjesëmarrësve në lëvizjen olimpike”.

Atletët rusë nuk do të pranojnë asnjë “kusht, urdhër, kufizim apo kriter shtesë”, siç është rasti me këtë statut neutraliteti të vendosur nga IOC, pasi ata e konsiderojnë diskriminues.

“Në këndvështrimin tonë, po krijohet një precedent i rrezikshëm, asnjë sportist në botë nuk mund të jetë i sigurt se të drejtat civile do të respektohen në të ardhmen”, shtuan atletët rusë.

Lajme të tjera

Spanjë

Lajme të mira te Real Madrid. Në seancën e fundit stërvitore, organikës së trajnerit Carlo Ancelotti-t i është bashkuar edhe Vinicius Jr. Lexo edhe:...

Featured

Rubin Kazan u përball në transfertë me Baltika, në kuadër të javës së 18-të të Premier League-s ruse. Gjashtë minuta i kanë mjaftuar sulmuesit...

Serie A

Rinovimi i Denzel Dumfries me Interin komplikohet ndjeshëm, teksa palët duket se po shkojnë drejt një divorci në fund të sezonit. Kontrata e holandezit...

Euro 2024

Pasi mësoi kundërshtarët e fazës në grupe të Euro 2024, aty ku do të përballet me Spanjën, Kroacinë dhe Italinë në Grupin B, Shqipëria...