Connect with us

Hi, what are you looking for?

Serie A

Strakosha ç’tensionon derbin e Romës, vlerëson Allisson

Thomas Strakosha tashmë është një prej personazheve kryesorë të futbollit italian. Pasi është konfirmuar si një nga të rinjtë më premtues të Serie A, tashmë 21-vjeçari shqiptar është vënë në shënjestër të tifozëve të Romës për shkak të rivalitetit historik mes dy skuadrave të kryeqytetit italian. I frikësohen paraqitjeve të tij vendimtare dhe këtu nuk ka asnjë dyshim, por Strakosha e merr situatën me sportivitet, madje nuk ngurron të shfaqet si një profesionist i vërtetë duke vlerësuar aftësitë e kolegut të tij verdhekuq, Allison.

Derbi po troket sepse pas një muaji dy skuadrat do të përplasen në përballjen e parë sezonale por Strakosha përpiqet të tregojë se bëhet fjalë thjesht për një ndeshje futbolli dhe të gjithë duhet ta përjetojnë këtë sfidë me sportivitet. Braziliani Allison postoi në rrjetet sociale një foto gjatë seancës stërvitore me Selecaon, ndërsa Strakosha i shkruan: “Alisson Airlines”. Dy portierët kanë respekt për njëri tjetrin sepse në Instagram janë miq dhe në pritje të derbit nuk e kanë aspak problem të tregojnë se janë dy njerëz profesionistë që e konsiderojnë futbollin një sport dhe jo një mjet për të krijuar armiqësi.  Komentet pozitive dhe falënderimet nga ana e tifozëve të ROmës nuk kanë munguar. NJë pjesë e madhe e tyre kanë falënderuar Strakjoshën për sportivitetitn dhe sigurisht që i kanë lënë takim në derbin më të nxehtë të futbollit italian.

Lajme të tjera

Kombëtare

Trajneri Sylvinho analizoi barazimin 2-2 të Shqipërisë përballë Kroacisë në Hamburg, ku preku disa tema të ndryshme. “Mendoj se zhvilluam një ndeshje shumë të...

Euro 2024

Trajneri i Kroacisë, Zlatko Dalic, ka folur për kanalet zyrtare të kombëtares së tij pas barazimit 2-2 ndaj Shqipërisë. Ai deklaroi se në këtë...

Futboll

Vinicius Junior ka përfunduar në shënjestrën e ish-futbollistit brazilian, Carlos Alberto Gomes, i njohur si Pintinho. Ky i fundit që ka bërë karrierë në...

Euro 2024

Momenti i së vërtetës. Shqipëria përballet me Kroacinë në ndeshjen e dytë në grup, në një sfidë ku të dyja skuadrat, të mundura në...