Connect with us

Hi, what are you looking for?

Serie A

Strakosha ç’tensionon derbin e Romës, vlerëson Allisson

Thomas Strakosha tashmë është një prej personazheve kryesorë të futbollit italian. Pasi është konfirmuar si një nga të rinjtë më premtues të Serie A, tashmë 21-vjeçari shqiptar është vënë në shënjestër të tifozëve të Romës për shkak të rivalitetit historik mes dy skuadrave të kryeqytetit italian. I frikësohen paraqitjeve të tij vendimtare dhe këtu nuk ka asnjë dyshim, por Strakosha e merr situatën me sportivitet, madje nuk ngurron të shfaqet si një profesionist i vërtetë duke vlerësuar aftësitë e kolegut të tij verdhekuq, Allison.

Derbi po troket sepse pas një muaji dy skuadrat do të përplasen në përballjen e parë sezonale por Strakosha përpiqet të tregojë se bëhet fjalë thjesht për një ndeshje futbolli dhe të gjithë duhet ta përjetojnë këtë sfidë me sportivitet. Braziliani Allison postoi në rrjetet sociale një foto gjatë seancës stërvitore me Selecaon, ndërsa Strakosha i shkruan: “Alisson Airlines”. Dy portierët kanë respekt për njëri tjetrin sepse në Instagram janë miq dhe në pritje të derbit nuk e kanë aspak problem të tregojnë se janë dy njerëz profesionistë që e konsiderojnë futbollin një sport dhe jo një mjet për të krijuar armiqësi.  Komentet pozitive dhe falënderimet nga ana e tifozëve të ROmës nuk kanë munguar. NJë pjesë e madhe e tyre kanë falënderuar Strakjoshën për sportivitetitn dhe sigurisht që i kanë lënë takim në derbin më të nxehtë të futbollit italian.

Lajme të tjera

Euro 2024

Skuadra kombëtare zhvilloi sot stërvitjen e parë në “Shtëpinë e Futbollit” dhe të parën nën drejtimin e brazilianit Sylvinho. Kuqezinjtë kanë filluar përgatitjet për...

Gossip

Ish-sulmuesi i Interit bën “supergol”. Andrea Pinamonti, i cili aktualisht është pjesë e Sassuolos, po shijon një romancë me modelen bjelloruse Dasha Lapushka. Futbollisti...

Kombëtare

Kombëtarja Shqiptare vijon punën për t’u përgatitur për ndeshjen e parë eliminatore të Europianit Gjermani 2024, e planifikuar për t’u luajtur mbrëmjen e të...

Merkato

Galatasaray piketon sulmuesin shqiptar. Me 10 gola dhe 4 asiste deri në këtë pikë të sezonit në Superligën Turke, Valon Et’hemi ka tërhequr vëmendjen...