Connect with us

Hi, what are you looking for?

Moshat Kuqezi

Nga rekordi te goli, sulmuesi 16-vjeçar shqiptar i shënon Sassuolos

Brajan Gjyla
Brajan Gjyla

Ndonëse vetëm 16 vjeç, sulmuesi i talentuar shqiptar Brajan Gjyla vijon të tregojë cilësitë e tij në fushë dhe të rritet gjithnjë e më shumë në hierarki, në klubin e Feralpisalos, që militon në Serinë B italiane.

Vetëm pak ditë pasi u bë futbollisti i parë i lindur në 2007-ën, që debuton në futbollin profesionist në Itali, sulmuesi gjeti edhe golin në miqësoren ndaj Sassuolos, pasditen e kësaj të shtune në stadiumin “Enzo Ricci”, duke vulosur fitoren 0-2 të Feralpisalos.

Trajneri Vecchi, i cili më herët ka drejtuar edhe të rinjtë e Interit, hodhi në fushë Gjylën në minutën e 81-të të ndeshjes dhe dy minuta më vonë ishte Compagnon që zhbllokoi sfidën. Në të 91-tën ishte vetë Gjyla që dërgoi topin në rrjetën e portës së Cragno dhe vulosi fitoren e Feralpisalos.

Lexoni edhe: 

I rritur pikërisht te të rinjtë e Feralpisalos, Gjyla është afruar në skuadrën e parë këtë verë nga trajneri Vecchi, pavarësisht se ka vetëm 16 vite mbi supe. Sulmuesi ka firmosur për tre sezone me skuadrën e Feralpisalos, teka më 20 gusht në transfertën ndaj Parmës, debutoi në minutën e 85-të, duke u bërë i pari lojtar i vitlindjes 2007, që luan në futbollin profesionist italian.

Gjyla ka marrë ftesë edhe nga Italia U17, por ka refuzuar, duke zgjedhur të luajë me ngjyrat kuqezi të Shqipërisë.

Lajme të tjera

Bundesliga

Union Berlin vijon të jetë në kërkim të një trajneri, për t’iu besuar pankinën pas shkarkimit të zviceranit Urs Fischer, teksa së fundi ka...

Featured

Jasir Asani shkëlqeu në plot kuptimin e fjalës me Kombëtaren e Shqipërisë, në kualifikueset drejt kampionatit europian, duke shënuar 3 gola e duke dhënë...

Itali

Pasi përfundoi aventurën me Tottenham sezonin e shkuar, Antonio Conte vijon të shijojë pushimet dhe kohën me familjen. Megjithatë, ashtu siç e ka theksuar...

Serie A

Interi harron Frattesin. Zikaltrit publikuan protokollin e ndeshjes ndaj Juventusit, teksa mesfushori italian nuk figuronte as mes futbollistëve të formacionit dhe as mes atyre...