Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

Sulmuesi gjerman më i riu në “Katar 2022”, por rekordi absolut nuk thyhet prej 40 vjetësh

RIGA, LATVIA - SEPTEMBER 07: Youssoufa Moukoko of Germany celebrates scoring the 1st team goal during the UEFA European Under-21 Championship Qualifier between U21 Latvia and U21 Germany at Daugava Stadions on September 07, 2021 in Riga, Latvia. (Photo by Alexander Hassenstein/Getty Images)

Youssoufa Moukoko është lojtari më i ri i grumbulluar për “Katar 2022”. Sulmuesi gjerman që vijon të djegë të gjitha etapat, do të mbushë 18 vjeç në ditën e nisjes së Kupës së Botës (të dielën), ndërsa ndeshjen e parë të turneut mund ta luajë në moshën 18 vjeç e 3 ditë.

Por sërish jemi larg rekordit absolut, të cilin Norman Whiteside e mban prej 40 vitesh. Irlandezo-veriori e bëri debutimin në Botëror në moshën 17 vjeç e 41 ditë. Në vend të dytë është një legjendë e futbollit modern: Samuel Eto’o hyri në fushë në ndeshjen Itali-Kamerun të Botërorit “Franca ’98” në moshën 17 vjeç, 3 muaj e 7 ditë.

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Featured

Gjatë periudhës së merkatos, janë të shumta mundësitë që një lojtar të ndryshojë klub dhe fanellë. Mirëpo, edhe pse shumë të rrallë, ka nga...

Futboll

Portieri i Yeni Malatyaspor, Ahmet Eyup Turkaslan raportohet mes viktimave që humbën jetët nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi. Lajmin tragjik e zyrtarizoi trajneri Yalmaz...