Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kupa e Gjermanisë

Surpriza në Kupën e Gjermanisë, Werder eliminohet me penallti

Freiburg siguroi raundin e 1/8-ave të DFB Pokal, ekskluzivitet i “SuperSport” në Shqipëri, pasi fitoi 2-1 ndaj St. Pauli në shtesë.

Ishin miqtë ata që gjetën të parët rrugën drejt rrjetës, duke zhbllokuar sfidën në minutën e 42’ me golin e Dascher. Megjithatë vendasit barazuan në pjesën e dytë, me Ginter që realizoi në minutën e 90+3’, ndërsa u desh shtesë, më saktësisht minuta e 119’ për të përmbysur gjithçka dhe për t’i dhuruar fitoren ekipit të  Freiburg.

Paderborn siguroi fitoren ndaj Werder Bremen vetëm pasi u realizuan edhe penallti. Koha e rregullt u mbyll me barazimin 2-2, me golat që për vendasit i realizuan Platte në minutën e 22’ dhe Conteh në minutën e 43’.

Teksa për miqtë rrugën drejt rrjetës e gjetën Bittencourt në minutën e 65’ dhe Weiser në minutën e 84’. Takimi vazhdoi me këtë barazim edhe pas kohës shtesë, duke çuar në nevojën e penalltive, ku triumfuan vendasit që i realizuan të gjitha goditjet nga pika e bardhë, ndërsa për miqtë i vetmi që humbi penalltinë ishte Bittencourt.

Sandhuasen siguroi fazën tjetër të Kupës së Gjermanisë, pasi fitoi pas penalltive ndaj Karlsruher. Vendasit morën avantazhin pas një autogoli të Ambrosius, ndërsa Zhirov realizoi golin e dytë për Sandhausen në minutën e 44’.

Megjithatë miqtë u kundërpërgjigjën dhe ngushtuan diferencën në minutën e 58’, pasi Ëanitzek ekzekutoi penalltinë për ekipin e tij, në minutën e 72’ Karlsruher gjeti barazimin me golin e Breithaupt.

Ky takim shkoi në shtesë e më pas te penalltitë, me Franke që ishte i vetmi që humbi goditjen nga pika e bardhë e penalltisë.

 

 

 

Lajme të tjera

Itali

Romelu Lukaku nuk është një nga lojtarët e konfirmuar për organikën e sezonit të ardhshëm tek Inter. Sulmuesi belg do të rikthehet në Londër...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Merkato

Raphaël Guerreiro e mbylli mes lotësh aventurën 7-vjeçare me Borussia Dortmund. Anësori i majtë portugez, shpresonte të largohej me titull dhe festë, por dëshira...

Featured

Andrea Pirlo rikthehet të luajë futboll në moshën 44-vjeçare. Mediet italiane raportojnë se Pirlo do të luajë në Kings League, pas mbylljes së eksperiencës...