Connect with us

Hi, what are you looking for?

Tenis

Synohet vendi i parë në renditjen e ATP, Alcaraz frikëson serbin

Carlos Alcaraz ka arritur që të prekë finalen e Indian Wells 1000. Tani ka mundësinë më të mirë jo vetëm të fitojë titullin, por mbi të gjitha të marrë vendin e parë në renditjen e përgjithshme të ATP-së.

Pavarësisht se spanjolli u rikthye nga dëmtimi, që e mbajti disa muaj larg fushave të tenisit, ai po gjen formën më të mirë. 19-vjeçari do të ndeshet me Daniil Medvedev. Alcaraz mundi në gjysmëfinale italianin Jannik Sinner me rezultatin 7-6 dhe 6-3, në 1 orë e 52 minuta.

Në mungesë të Novak Djokovicc, shanset janë të mëdha për spanjollin. Nëse arrin të mundë Medvedev, Alcaraz do të jetë lideri i ri i renditjes së përgjithshme. Kjo do të ishte një sukses i jashtëzakonshëm për të.

LEXO EDHE:

Aktualisht tenisti nga Murcia pozicionohet vetëm 140 pikë prapa serbit. Novak Djokovic nuk do të marrë pjesë edhe në US Open, në SHBA, diçka që mund ta penalizojë akoma dhe më tepër.

Serbi ka refuzuar vansinimin kundër Covid dhe kjo po e privon në mënyrë sistematike të marrë pjesë në eventet që zhvillohen në Amerikë. Veprimi i tij po favorizon edhe kundërshtarët.

Lajme të tjera

Kombëtare

Mjaft i dëshpëruar u shfaq trajneri Sylvinho në intervistën për SuperSport, pas humbjes minimale në Poloni. Trajneri brazilian nuk i kurseu komplimentet për atë...

Premier League

Tottenham shkarkon Conten. Lajmi ishte në ajër prej ditësh por mbrëmjen e të dielës ka ardhur edhe zyrtarizimi i prishjes së bashkëpunimit mes palëve....

Euro 2024

Shqipëria e nis me humbje edicionin e ri të kualifikueseve të Euro 2024, duke u mundur minimalisht 1-0 në Varshavë. Një gol i shënuan...

Euro 2024

Kombëtarja shqiptare do të nisë rrugëtimin drejt Gjermani 2024 përballë Polonisë në Varshavë.. Trajneri Sylvinho dhe Sokol Cikalleshi, dolën në konferencën e zakonshme për...