Connect with us

Hi, what are you looking for?

Euro 2024

“Talismani” Ronaldo, rekordi që do të theu ndaj Lihtenshtajnit

Cristiano Ronaldo thyen një rekord të ri. Me aktivizimin kundër Lihtenshtajnit, në ndeshjen e parë kualifikuese të Portugalisë për Euro 2024, CR7 në fakt u bë lojtari me më shumë paraqitje në histori në rang kombëtaresh.

Më 10 dhjetor, me çerekfinalen e Kupës së Botës 2022 të humbur kundër Marokut, sulmuesi i Al-Nassr kishte arritur ish-futbollistin e Kuvajtit, Bader Al-Mutaëa, me 196 ndeshje. Në këtë mbrëmje, e kaloi atë.

Ronaldo debutoi me Portugalinë më 20 gusht 2003 në një miqësore kundër Kazakistanit. Ai u bë kapiten në një miqësore me Brazilin në vitin 2007.

Në vitin 2021, ai ishte bërë futbollisti me më shumë paraqitje në historinë e një kombëtareje evropiane, duke kaluar rekordin e Sergio Ramosit.

Lexo edhe: 

Pas tij, përveç spanjollit (180), janë Gianluigi Buffon (176) dhe Iker Casillas (167).

Që nga 1 shtatori 2021 (dygolësh kundër Irlandës në kualifikueset e Kupës së Botës), ai u bë gjithashtu golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave për ekipet kombëtare të meshkujve, duke thyer rekordin e iranianit Ali Daei. Tani është në kuotën e 118 golave, një rekord të cilin me siguri do të përpiqet ta thellojë.

Lajme të tjera

Itali

Romelu Lukaku nuk është një nga lojtarët e konfirmuar për organikën e sezonit të ardhshëm tek Inter. Sulmuesi belg do të rikthehet në Londër...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Merkato

Raphaël Guerreiro e mbylli mes lotësh aventurën 7-vjeçare me Borussia Dortmund. Anësori i majtë portugez, shpresonte të largohej me titull dhe festë, por dëshira...

Featured

Andrea Pirlo rikthehet të luajë futboll në moshën 44-vjeçare. Mediet italiane raportojnë se Pirlo do të luajë në Kings League, pas mbylljes së eksperiencës...