Futboll

Tani është zyrtare, UEFA zhvlerëson rregullin e golave jashtë fushe

Rregulli i golave të shënuar jashtë fushe, që merrnin tjetër vlerë në ndeshjet me eliminim në sistemin vajtje-ardhje, ka qenë prej kohësh shumë i debatuar, megjithatë UEFA ka vendosur ta shfuqizojë njëherë e mirë.

Duke nisur nga sezoni i ardhshëm, ky rregull nuk do të vlejë më dhe nëse dy skuadra kanë shënuar numër të njëjtë golash në totalin e dy ndeshjeve, do t’i drejtohen kohës shtesë prej 30 minutash dhe po të jetë e nevojshme edhe goditjes së penalltive.

Rregulli i golit jashtë fushe ishte në fuqi që prej 1965-ës dhe ishte kritikuar nga shumë njerëz të futbollit, përfshi edhe kreun e UEFA-s, Aleksander Ceferin, i cili nuk e fshehu kënaqësinë e arritjes së shfuqizimit të këtij neni të rregullores.

“Shumë trajnerë, tifozë dhe njerëz të futbollit kanë vënë në dyshim barazinë e këtij rregulli dhe kanë kërkuar shfuqizimin e tij. Ndikimi i rregullit shkon kundër qëllimit të tij fillestar, pasi i step ekipet vendase, që priren më shumë të mos pësojnë për shkak të peshës së golit. Kritika tjetër ishte se nëse ekipi udhëtues shënonte një gol në kohën shtesë, atëherë atij vendas i duheshin dy gola dhe edhe në këtë rast shkelej barazia. Tani ky rregull është shfuqizuar dhe nuk do të aplikohet në asnjë kompeticion të UEFA-s për klube, duke nisur nga sezoni 2021-2022”, u shpreh Ceferin.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency