Connect with us

Hi, what are you looking for?

Eredivisie

Të dielën, ndeshja e lamtumirës/ Drejtuesit e Ajax-it: Ten Hag, trajneri më i mirë i shekullit të 21-të

Të dielën, në Arnhem përballë Vitesse-s, Erik Ten Hag do të mbyllë aventurën e tij në krye Ajax. Tekniku 52-vjeçar ka shkruar historinë me “harkëtarët” dhe nga klubi është konsideruar si trajneri më i mirë i shekullit 21-të.

Në këtë sezon, përpara “lamtumirës” holandezi i dhuroi titullin e 36-të skuadrës nga Amsterdami, duke koleksionuar titullin e tretë në aspektin personal, ndërsa gjithashtu, Ten Hag dhe Ajax në bashkëpunimin e tyre kanë njohur edhe suksese të tjera.

Nga 28 dhjetori i vitit 2017, përpos tre titujve kampion, tekniku ka triumfuar dy herë në Kupën e Holandës dhe një herë në Superkupë, ndërsa “pengu” më i madh është mungesa e prezencës në finalen e Champions League në sezonin 2018-2019. “Harkëtarët” ishin shumë pranë finales, por u eliminuan nga Tottenham, por pavarësisht kësaj, klubi nga Amsterdami ka shprehur të gjithë mirënjohjen (edhe presidenti i klubit, Frank Eijken) për ishin e Utrecht dhe Bayern-it.

Erik Ten Hag nga sezoni i ardhshëm do të jetë pjesë e Manchester United, duke ndryshuar ambient dhe kampionat, por padiskutim, duke bërë një hap të rëndësishëm në karrierë. Holandezi numëron deri më tani 214 ndeshje në drejtimin e Ajax duke regjistruar shifra mbreslënëse, me 158 fitore, 27 barazime dhe 29 humbje (73.8% fitore/ndeshje) dhe tashmë i ka mbetur vetëm një për të mbyllur aventurën në Amsterdam, por edhe një kapitull të rëndësishëm në karrierën e tij, me shpresën se trofetë dhe lavdia nuk do t’i mungojë edhe në “Old Trafford”.

Lajme të tjera

Legjionarët

Mirlind Daku është kthyer në një nga lojtarët më të rëndësishëm të Rubin Kazan. Sulmuesi kuqezi u transferua gjatë verës tek skuadra ruse ku...

Spanjë

Xavi Hernandez do të largohet nga Barcelona në përfundim të këtij sezoni dhe tashmë presidenti Laporta është duke menduar për zëvendësuesin e trajnerit. Sipas...

Lajme

Joachim Löw, kampion botë në krye të Gjermanisë në Brazil 2014, është pa punë që nga viti 2021, kur u largua nga përfaqësuesja gjermane....

Angli

Trajneri i Brighton, Roberto De Zerbi flet për të ardhmen e tij, e cila është një nga temat më të nxehta të ditëve të...