Connect with us

Hi, what are you looking for?

Tenis

Tenis/ Alcaraz mposht Zverev në finale dhe fiton Roland Garros

Carlos Alcaraz fitoi turneun Roland Garros duke mundur Alexander Zverev në finale 3-2 me sete (6/3, 2/6, 5/7, 6/1 dhe 6/2).

Spanjolli 21-vjeçar fiton kështu turneun e tij Grand Slam, pasi kishte fituar US Open në 2022 dhe Wimbledon në 2023.

Kanë kaluar 20 vjet që kur një finale e Roland Garros luhej njërin prej emrave të mëdhenj, si Nadal, Djokoic apo Federer. Alcaraz bën diçka që nuk mundi ta bënte asnjë tenist i brezit të viteve ’90.

Nëse spanjolli më pas ia doli të fitonte gjithmonë në shërbim, Zverev ia doli vetëm një herë, prandaj seti i parë shkoi për Alcarazit, pas 46 minutash, me rezultatin 6/3.

Në setin e dytë, gjermani kontrolloi nervat  dhe mori nëm kontroll lojën. Alcaraz mundi të merrrte vetëm dy gejme në shërbim në këtë set.

Lexo edhe:

I treti ishte seti më i ekuilibruar i ndeshjes, që zgjati më shumë se një orë, por Zverer ishte më i qartë në fund duke triumfuar në këtë set 7/5.

Kundërpërgjigjja e Alcarazit ishte e menjëhershme në setin e katërt. 21-vjeçari mori epërsinë 4-0 në më pak se 15 minuta lojë. Seti i katër u mbyll me rezultatin e thellë 6-1 në favor të spanjollit, i cili dominoi edhe në setin final, duke i lënë vetëm dy gejme kundërshtarit, për ta fituar finalen 3-2 me sete.

 

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Euro 2024

Kroacia do të jetë kundërshtari i radhës për Shqipërinë në Grupin B të Euro2024. Skuadra kuqezi vjen pas humbjes me Italinë, por pa humbur...

Bundesliga

Borussia Dortmund nuk humb kohë, teksa vetëm pak orë pas largimit të trajnerit Edin Terziç, emëron edhe pasuesin e tij. Turku Nuri Sahin do...