Connect with us

Hi, what are you looking for?

Tenis

Tenis/ Sinner dhe Alcaraz nç cerekfinale, braktis turneun Murray

Jannik Sinner fluturon në çerekfinalet e Mastersit të Torontos për herë të parë në karrierë. Madje pa luajtur fare! Kundërshtari i tij, Andy Murray, ish numri 1 i botës, nuk zbriti në fushë për probleme me muskujt e barkut.

“Më vjen keq për veten dhe e di që edhe ju ndiheni të zhgënjyer. Rrallë më ka ndodhur të gjendem në një situatë si kjo, jam i hidhëruar. Mosha ecën dhe më vjen keq ta mbyll në këtë mënyrë.

Edhe sepse nuk e di nëse vitin tjetër do të jem sërish këtu”, deklaroi 36-vjeçari skocez. Në çerekfinale shkon edhe numri një i botës, Carlitos Alcaraz. I cili ndryshe nga Sinner iu desh të luante dhe të djersiste.

Lexo edhe:

Në rrugën e spanjollit ishte Hubert Hurkacz, të cilin e mposhti me rezultatin (3-6, 7-6, 7-6) në 2 orë e 38 minuta lojë. Polaku është një lojtar gjithmonë i paparashikueshëm dhe i vështirë për t’u përballur nëse është në formë.

Dhe kështu ishte, pasi e tregoi duke i rrëmbyer setin e parë fituesit të Wimbledon dhe duke shkuar para me një break në të dytin. Para reagimit të Alcaraz, të cilit vuajti jo pak për të fituar me tie-break.

Seti i tretë ishte në limitin e një “vetëvrasjeje sportive”, pasi numri një i botës, që ishte para me dy break, shpërdoroi dy match point. Duke u rikuperuar 5-5 nga Hurkazcs.

Që e çoi rivalin në tie-breakun e dytë të ndeshjes. Për 20-vjeçarin spanjoll, që në këtë sfidë nuk u duk ai i ditëve më të mira, në çerekfinale pengesa është Tommy Paul.

Lajme të tjera

Spanjë

Lajme të mira te Real Madrid. Në seancën e fundit stërvitore, organikës së trajnerit Carlo Ancelotti-t i është bashkuar edhe Vinicius Jr. Lexo edhe:...

Serie A

Rinovimi i Denzel Dumfries me Interin komplikohet ndjeshëm, teksa palët duket se po shkojnë drejt një divorci në fund të sezonit. Kontrata e holandezit...

Euro 2024

Pasi mësoi kundërshtarët e fazës në grupe të Euro 2024, aty ku do të përballet me Spanjën, Kroacinë dhe Italinë në Grupin B, Shqipëria...

Premier League

United mposhti 2-1 Chelsean në “Old Trafford”, në një sfidë të hapur dhe të mbushur plot raste. Skocezi Scott McTominay ishte heroi i vendasve...