Futboll

Tension në Delvinë, derbi me Butrintin ndalet për 20 minuta

Derbi ndërmjet Delvinës dhe Butrintit, sfidë e Grupit B në Kategorinë e Dytë, nuk ka kaluar pa probleme. Në 20 minutat e para të ndeshjes, një karton i kuq për vendasit ka shkaktuar shumë tension në fushë.Lojtarët e Delvinës kontestuan ashpër gjyqtarin e ndeshjes, me situatën që doli jashtë kontrollit, ku në fushë zbritën edhe drejtuesit e skuadrës, por edhe përfaqësuesit më të lart të klubit.E ndërsa policët e pakët të pranishëm në stadium e kishin të vështirë të mbanin nën kontroll tifozët që tentuan të kalonin rrethimin, në fushë situata u bë kaotike.

Të gjendur mes kontestimeve dhe presionit të vendasve, gjyqtarët vendosën të largoheshin nga fusha dhe u futën në dhomat e zhveshjes.Futbollistët e të dyja skuadrave qëndruan për afro 20 minuta në terren, në pritje të vendimit të mbledhjes, aty ku arbitri dhe delegatët e ndeshjes i bën të qartë klubit të Delvinës se nëse kjo situatë do të vazhdonte, ndeshja do të ndërpritej.

Gjyqtarët u kthyen në fushë për të vazhduar derbin e jugut, ku në fund Delvina fitoi 2-0 përballë Butrintit pavarësisht se e mbylli ndeshjen me 9 lojtarë.Gjithsesi verdiktin përfundimtar për rezultatin e ndeshjes do ta marrë Komisioni i Disiplinës, pasi lojtarët e skuadrës nga Saranda kanë pretenduar se janë dhunuar dhe atmosfera e krijuar kishte pak lidhje me zhvillimin e një ndeshje normale.