Connect with us

Hi, what are you looking for?

Spanjë

Tërmeti shkatërrues në Turqi, pezullohen të gjitha aktivitetet sportive

Turqia u zgjua këtë të hënë e tronditur deri në themelet e saj nga një tërmet shkatërrues që goditi zona të ndryshme midis juglindjes së vendit dhe Sirisë veriore.

Midis provincave turke të prekura nga tërmeti janë: Adana, Adiyaman, Diyarbakir, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaras, Malatya, Osmaniye dhe Sanliurfa. Bëhet fjalë për qindra të vdekur, por bilanci përfundimtar parashikohet të jetë më i rëndë (me mijëra).

Forcat e shumta të angazhuara për të shpëtuar të mbijetuarit po gërmojnë nëpër rrënoja të ndihmuar edhe nga popullata.

Në Siri situata nuk është më e mirë: 427 të vdekur (shifër paraprake) nga tërmeti 7.8 ballë i regjistruar gjatë natës. Pamjet e shpërndara në rrjetet sociale janë tmerruese.

Në një kontekst të tillë, pa dyshim që nuk mund të ketë sport në Turqi. Ministri i Politikave Rinore dhe Sportit, Mehmet Kasapoglu, ka komunikuar pezullimin e të gjitha garave kombëtare sportive, përfshirë futbollin.

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Euro 2024

Kroacia do të jetë kundërshtari i radhës për Shqipërinë në Grupin B të Euro2024. Skuadra kuqezi vjen pas humbjes me Italinë, por pa humbur...

Bundesliga

Borussia Dortmund nuk humb kohë, teksa vetëm pak orë pas largimit të trajnerit Edin Terziç, emëron edhe pasuesin e tij. Turku Nuri Sahin do...