Kupa e Shqiperise

Tirana dhe Vllaznia ndryshuan kategoritë për 90 minuta

Çfarë fiton Tirana dhe çfarë humbet Vllaznia nga ndeshja e parë e raundit të tretë të Kupës së Shqipërisë. Përveç rezultatit që nuk ka nevojë për koment, sinjalet që dha ndeshja e “Selman Stermasit” shkojnë në kahe të kundërta për trajnerët e dy skuadrave që sezonin e shkuar ndanë çështjen e mbijetesës. Muajt kanë kaluar dhe në 29 Nëntor, derbi i Shqipërisë, si për ironi të fatit, i vendosi sërish përballë, këtë herë për një ndeshje që edhe pse nuk ka rëndësinë e mbijetesës, tregoi qartësisht se diferenca mes skuadrave nuk ka, madje hendeku mund të jetë ngushtuar më shumë edhe pse shkodranët luajnë mes më të mirëve të futbollit shqiptar, ndërsa bardheblutë janë të detyruar të bëjnë zborin 1-vjeçar mes skuadrave të Kategorisë së Parë. Në 5 muaj, trajneri Ze Maria u përfaqësua denjësisht në Europa League përballë një kundërshtari aspak të lehtë si Maccabi Tel Aviv dhe për më tepër ndërtoi një grup interesant. Largimet e verës të disa prej emrave më të rëndësishëm të grupit nuk e demoralizuan aspak numrin 1 të stolit që gjeti mjetet për të bindur edhe ata pak futbollistë cilësorë për të ëndërruar me projektin e tij. Ecuria në kampionat është pozitive sepse Tirana ka një marsh më shumë se rivalët më të afërt por ajo që të impresionon nga kjo skuadër është aftësia për të dhuruar futboll të bukur dhe efikas edhe kur bëhet fjalë për ndeshje të vështira si ajo ndaj Vllaznisë. Më shumë se rezultati 2-0 ajo që bindi edhe tifozët më skeptikë të Tiranës është loja. Aksione të shpejta, kontroll të mesfushës dhe vertikalizime fatale apo teknikë e lartë nga futbollistët bardheblu. Për 90 minuta të vetme në fushë Tirana bëri skuadrën e Kategorisë Superiore, ndërsa Vllaznia atë të të Parës edhe pse duhet pranuar që kuqeblutë zbritën në fushë me mendjen te sfida e radhës në kampionat ku kanë nevojë ende për oksigjen pas startit asfiksues që i nguli për shumë javë rresht në zonën e ftohtë. Me një pjesë të madhe të titullarëve edhe në ndeshjen e Kupës, Ernest Gjoka ndoshta e konsideroi këtë sfidë si një test për të përballuar sa më mirë sfidën me Laçin, por nëse kjo është Vllaznia e vërtetë, atëherë trajneri kryeqytetas mund të jetë në telashe të vërteta.

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency