Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Tjetër karrierë për Shevcenkon, bëhet këshilltar i Zelensky!

Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelensky ka emëruar ish-kampionin e futbollit Andriy Shevchenko si këshilltarin e tij të pavarur. Lajmi bëhet i ditur nga mediat lokale, që citojnë edhe dekretin presidencial të publikuar në faqet e tyre.

Një lëvizje surprizuese e numrit një të Ukrainës pas rikthimit nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku foli në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara. Shevchenko është aktivuar publikisht gjatë këtyre viteve të luftës dhe shkatërrimit duke kërkuar të shfrytëzojë famën, karizmën e tij të padiskutueshme dhe impenjimin publik për të ndihmuar atdheun e tij pas pushtimit rus.

Lexo edhe:

Shevchenko gjatë karrierës së tij ka luajtur te Dinamo e Kievit, Chelsea dhe Milan, ku fitoi famën e një prej sulmuesve më të mirë në botë. Që nga 2016 deri në 2021 ka qenë trajner i kombëtares së vendit të tij dhe i është dhënë edhe titulli “Hero i Ukrainës”. Si futbollist çmimi më i madh individual është “Topi i Artë” i fituar në 2004.

Lajme të tjera

La Liga

Xavi rrezikon shkarkimin nga posti i trajnerit të Barcelonës sapo të mbyllet sezoni. Deklarata e fundit ka sjellë shqetësim në klub, teksa është pritur...

Merkato

Bento Matheus Krepski pritet të jetë një nga përforcimet e Interit gjatë merkatos verore. Kampionët e Italisë kanë përzgjedhur 24-vjeçarin brazilian si portierin e...

Itali

Orë vendimtare për Interin. Të hënën e 20 majit skadon huaja që fondi “Oaktree” i ka dhënë numrit një të zikaltërve në vitin 2021....

Ligue 1

Milan Skriniar zgjodhi të thyejë raportet e tij me Interin dhe tifozerinë zikaltër, për t’u transferuar një vit më parë te Paris Saint Germain...