Champions League

Tjetër përmbysje e çmendur e Realit, Rodrygo e Benzema i dhurojnë finalen e Championsit, Pep “out”

Reali i Madridit vërtetoi edhe një herë se është një klub i madh dhe i pabesueshëm, më i miri në historinë e futbollit. Skuadra e Ancelottit ia doli ta kualifikohej në finalen e këtij edicioni të Championsit, duke realizuar një përmbysje pak të thuash e çmendur ndaj Manchester City-t, të cilin e mposhti 3-1 në “Bernabeu” pas 120 minutave lojë.Tashmë në finale kampionët e Spanjës i pret një tjetër skuadër angleze, Liverpooli.

“Los Blancos” po humbisnin 0-1 në minutën e fundit të kohës së rregullt, teksa për City-n kishte shënuar në minutën e 73-të Mahrez, por pikërisht në këtë moment ndodh çmenduria.

Rodrygo, i futur në fushë në vend të Kroos (68′) barazoi rezultatin, ndërsa në minutën e dytë shtesë realizoi golin që e çoi takimin në shtesë.

Pesë minuta pas startit të 15-minutëshit të parë, u ngjit në katedër Benzema, që shndërroi në fol një penallti të fituar nga vetë ai, 3-1 për “Los Blancos”.

Dy gola diferencë i mjaftonin Realit për të shkuar në finale, ndaj skuadra e Ancelotti u fokusua më shumë te mbrojtja, duke siguruar në fund një kualifikim historik përballë një kundërshtari shumë cilësor si Manchester City.

 

 

Eventet Sportive në SuperSport

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency