Connect with us

Hi, what are you looking for?

FA Cup

Trajneri i tretë më fitues në histori, ja kush renditen më lart se Guardiola

Pep Guardiola, një nga trajnerët më fitues në historinë e futbollit. Më triumfin në finalen e FA Cup, spanjolli i shton trofenë e 34-t palmaresit të tij si trajner.

Shifra mund të shkojë 35 nëse City (është favorit) fiton finalen e Championsit përballë Interit, më 10 qershor.

Vetëm në këtë sezon, që ende nuk është mbyllur për “Blue Sky” janë dy trofe të fituar (Premier League dhe FA Cup).

Lexo edhe: 

Ky është titulli i 13-të që nga zbarkimi i spanjollit në Angli: 5 Premier League, 2 FA Cup, 2 Community Shields dhe 4 Kupa EFL.

Me këtë triumf, Guardiola ngjitet në podium në renditjen e trajnerëve më të suksesshëm në histori, duke barazuar rumunin Mircea Lucescu (34 trofe). Më mirë se Pep renditen vetëm Alex Ferguson (49 trofe) dhe Ëilliam Patrick Maley (45 trofe).

 

Lajme të tjera

Itali

Victor Osimhen mund të largohet nga Napoli që në janar. Kështu pretendojnë mediat italiane, duke trumbetuar se skandali në lidhje me sulmuesin është temë...

Futboll

Futbolli shqiptar sot është në zi. Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare legjenda e futbollit tiranas, Osman Mema, një nga përfaqësuesit më të...

Francë

Për arsye personale dhe në marrëveshje me Paris Saint-Germain, Gerard Precheur është larguar posti i trajnerit të ekipit të femrave. Në njoftimin e klubit...

Futboll

Federata Shqiptare e Futbollit ka arritur një tjetër sukses historik, duke sjellë për herë të parë në Shqipëri finalet e një turneu madhor ndërkombëtar...