Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

Trajneri më i pafat që ekziston/ Shkarkohet para Botërorit, hera e tretë që i ndodh!

Maroku ka shkarkuar trajnerin rreth tre muaj përpara fillimit të Botërorit të Katarit, që do të zhvillohet në periudhën 21 nëntor-18 dhjetor. Kombëtarja afrikane ka ndërprerë bashkëpunimin me Vahid Halilhodzic.

70-vjeçari boshnjak drejtonte “Luanët e Atlasit” prej gushtit të vitit 2019. Në deklaratën e FRMF (Federata Marokene e Futbollit) lexohet: “FRMF dhe trajneri kanë vendosur të ndahen me konsensus për shkak të mendimeve të ndryshme rreth përgatitjeve për fazën finale të Kupës së Botës Katar 2022”.

Halilhodzic ka një eksperiencë të madhe mbi supe. Maroku ishte kombëtarja e tretë që kualifikonte në një Botëror pas Japonisë dhe Bregut të Fildishtë, por pa ia dalë të shijojë frytet e punës së kryer.

Bregun e Fildishtë e kualifikoi në Afrika e Jugut 2010, por ai u shkarkua në shkurtin e atij viti. Japoninë e dërgoi në Rusi 2018, por u largua nga stoli i kombëtares aziatike në prill, dy muaj përpara fillimit të turneut.

Maroku duhet të zgjedhë shpejt pasuesin e tij. Kombëtarja afrikane është pjesë e grupit F në Botërorin e Katarit me rivalë si Belgjika, Kroacia dhe Kanadaja.

TESTONI NJOHURITË TUAJA RRETH PREMIER LEAGUE

QUIZ/ Premier League 2021-2022 – Sa mirë e kujtoni sezonin që sapo u mbyll?

Lajme të tjera

Legjionarët

Ernest Muçi njihet për golat e bukur që shënon. Sulmuesi i talentuar shqiptar, tundi rrjetën kundërshtare në takimin Piast Gliwice-Legia e Varshavës, sfidë që...

Featured

Shqipëria vazhdon të “shijojë” të tjera suksese në botën e sportit, ndërsa së fundmi flamurin “kuqezi” e ka nderuar Zelimkhan Abkarov. Abkarov fitoi një...

Champions League

Dëmtim i rëndë tek Atletico Madrid. Colchoneros u thyen 3-0 në fushën e Valencias, ndërkohë që Diego Simeone ka humbur edhe shërbimet e Thomas...

La Liga

Eric Garcia u detyrua të largohej nga Barcelona këtë merkato teksa u transferua te Girona me anë të formulës së huazimit. Pasi debutoi me...