Futboll

Tronditet Manchester City, UEFA e përjashton për dy vite nga kupat e Europës

Manchester City merr një goditje të rëndë nga UEFA. Qeveria e futbollit europian e ka përjashtuar klubin anglez, kampion në fuqi në Premier League, për dy vite nga kupat e Europës (Champions dhe Europa League), si dhe e ka gjobitur 30 milionë euro për thyerje të rregullave të “Fair Play Financiar”.

Një vendin ky shumë i ashpër për skuadrën që drejtohet nga Pep Guardiola, e cila nuk do të ketë mundësi të luajë në Champions për dy vitet e ardhshme.

Sikurse kanë njoftuar UEFA, klubi anglez të ta drejtë ta apelojë vendimin në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv. UEFA, ndërkohë, nuk do ta komentojë më tej këtë vendim në këtë fazë.

Në qëndrimin e UEFA-s për këtë çështje, shkruhet:

“Pas një seance dëgjimore të mbajtur më 22 janar 2020, Dhoma Gjykuese e Organit të Kontrollit Financiar të Klubit UEFA (CFCB), i kryesuar nga José da Cunha Rodrigues, ka njoftuar sot Manchester City-n për vendimin përfundimtar për rastin që u referua nga hetuesi i CFCB.

Dhoma Gjykuese, duke marrë në konsideratë të gjitha provat, ka zbuluar se Manchester City ka bërë shkelje serioze të rregullave të licencimit të klubit në UEFA dhe të “Fair Play-it Financiar”, duke tejkaluar të ardhurat e sponsorizimit në llogaritë e tij dhe në informacionet e paraqitura në UEFA mes viteve 2012 dhe 2016.

Dhoma Gjykuese gjithashtu ka konstatuar se në kundërshtim të rregullave klubi dështoi të bashkëpunonte në hetimin e kësaj çështjeje nga CFCB.

Dhoma Gjykuese ka vendosur masa disiplinore për Manchester City-n, përjashtimin nga pjesëmarrja në garat e UEFA-s në dy sezonet e ardhshme (d.m.th. sezonet 2020/21 dhe 2021/22) dhe të paguajë një gjobë prej 30 milionë eurosh.”

 

 

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency