Futboll

Turneu i “yjeve”, spektakël bamirësie në “Air Albania”, triumfon Italia

Italia është fituesja e “Të luajmë dhe rindërtojmë së bashku”, një turne që mbi të gjitha bashkoi në fushë, që përpara shqelmimit të topit lojtarët e katër ekipeve (Shqipëria, Italia, Greqia dhe Turqia), që u përqafuan së bashku në “Air Albania Stadium”. U lshëuan 51 tullumbace që përkujtonin 51 viktimat e tërmetit të 26 nëntorit, për të rikthyer dhe njëherë buzëqeshjen.

Gjithsesi, në momentin që fjalën e mori fusha, ishte kënaqësi e vërtetë të shikoje serish në fushë “yjet” e dikurshëm të futbollit kuqezi dhe jo vetëm, edhe pse Tare u largua pas vetëm 1 minute loje në përballjen mes Shqipërisë dhe Italisë. Ndërkohë Rraklli dhe Bogdani e kërkuan golin, por se gjetën atë, ndërsa Strakosha, jo Thomasi, por babai i tij, Foto, tregoi se nuk i ka humbur reflekset. Gjithsesi një minutë më pas e ndëshkoi Esposito, me një parabël shumë të bukur, që i kushtoi dhe një tërheqje.

Sfida ishte e vërtetë dhe Shqipëria, me ndonjë dorë nga gjyqtari, arriti te goli i barazimit 2 minuta para fundit të ndeshjes së parë, me kolegun e Espositos te Chievo, dikur, Erjon Bogdanin, që arriti të dërgonte topin në rrjetë, duke mposhtur Chimentin. U shkua te penalltitë, ku për Shqipërinë shënoi vetëm Skela, ndërsa gaboi Duro, por dhe Aliaj, penalltia e të cilit u përsërit (shënoi), por italianët shënuan 3 herë me Carbonen, Bonanin dhe Marcolin.

Për kuqezinjtë një përshëndetje për tifozët, që me biletat e blera prej tyre dhanë kontributin për të prekurit nga tërmeti.

Në sfidën e dytë ndërkohë Greqia fitoi 1-0 me Turqinë, me një gol të Karagunisit nga pika e bardhë, me sfidën finale që do të luhej mes Italisë dhe Greqisë nën gjykimin e të parës gjyqtare femër me stemë të FIFA-s nga Shqipëria, Emanuela Rusta.

Finalja u mbyll me fitoren e Italisë 1-0, me turneun që nuk i mungoi as një autogol, i cili në fakt vendosi dhe fituesin, që kishte dhe një shqiptar si De Biasi, i cili këtë herë triumfoi në krye të stolit të Italisë. Trofenë e dhuroi kreu i Sindikatës së Futbollistëve Shqiptarë, Andi Lila me presidentin e FSHF-së, Armand Duka.

“Falënderoj të gjithë bashkëpunëtorët e mi, të gjithë vullnetarët që arritëm të bëjmë një ndeshje të tillë dhe FSHF-në që ishte mbështetësja kryesore. Jam shumë i lumtur, vetëm nuk do bëja asgjë,” – deklaroi Lila, ndërsa Duka shtoi:

“Aktiviteti ishte i bukur për qëllimin që u bë dhe si u organizua. Dua të falënderoj futbollistët që erdhën dhe morën pjesë në këtë turne dhe dua të falënderoj organizatorët kryesorë dhe ata që erdhën në shkallët e stadiumit”.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency