Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

“Turp të keni”, reagon lojtari kroat: Përfaqësoj vendin dhe patriotizmin tim

Dejan Lovren ka reaguar ndaj akuzave dhe kritikave të marra pas këndimit të një kori profashist bashkë me shokun e tij të skuadrës te Kroacia, Marcelo Brozovic, gjatë festimit të vendit të tretë në Botërorin Katar 2022.

Gjithmonë gati për Atdheun“, përshëndetën dy titullarët e kombëtares kroate, një kor të cilin e përdornin gjatë Luftës së Dytë Botërore fashistët e Kroacisë.

Prej një muaji, që kur u nisëm për Katar, nuk hap dhe lexoj asnjë gazetë, pasi ka vetëm presion ndaj meje, trajnerit dhe shokëve. Sigurisht që më kanë treguar se çfarë kanë shkruar për mua.

Përshëndetja fashiste? Turp t’ju vijë! Unë kam përgatitur denoncimet që do bëj. Unë përfaqësoj vendin tim dhe patriotizmin tim, kurrë nuk mbroj dhunën dhe urrejtjen.

Po, e pranoj, isha gjysmë i dehur, por edhe i lumtur. Unë jam gati për vendin tim! Unë përfaqësoj vendin tim dhe atë pjesë të popullit që mund të mos ketë zë. Nëse nuk mund të flas unë, kush do ta bëjë?”, u shpreh për shtypin kroat mbrojtësi i Zenitit.

Lajme të tjera

Futboll

Jose Mourinho është gati të kthehet në pankinë, pas shkarkimit nga Roma muaj më parë. Portugezi do të marrë drejtimin e Beshiktashit, ekip ku...

Premier League

Brighton zyrtarizon largimin e De Zerbit. Klubi anglez ka bërë me dije nëpërmjet një komunikate zyrtare, se trajneri italian do të largohet në fund...

Featured

Me një letër të hapur të publikuar në faqen zyrtare të klubit, presidenti i Inter-it, Steven Zhang u shkruan tifozëve, duke pranuar vështirësitë financiare...

Serie A

Milani ndan mendjen për trajnerin e ri. Klubi kuqezi duket i vendosur të mbyllë bashkëpunimin me Stefano Piolin në fund të sezonit dhe duket...