Connect with us

Hi, what are you looking for?

Serie A

“Tym i bardhë”, Napoli e kthen Osimhen në më të paguarin në Itali

Napoli dhe Victor Osimhen kanë arritur marrëveshjen në lidhje me rinovimin e kontratës. Shtypi italian shkruan se akordi final është siguruar, dhe tani pritet vetëm firma mbi kontratën e re nga ana e bomberit nigerian.

Detajet e fundit janë zgjidhur gjatë takimit mes presidentit Aurelio De Laurentiis dhe agjentit Roberto Calenda. Kontrata aktuale, që i përfundon në 2025, do të zgjatet me një tjetër vit.

Ndërkohë që 24-vjeçari, i cili aktualisht fiton rreth 4.5 mln euro në sezon, do të përfitojë 10 mln euro neto në sezon nga marrëveshja e re. Që do e kthejë në futbollistin më të paguar në Serie A.

Lexo edhe:

Sa i përket klauzolës, palët kanë rënë dakord që të jetë rreth 140 mln euro dhe të bëhet aktive në vitin 2024. Chelsea po ushtronte presion për të blerë nigerianin në janar.

Por, klubi londinez duhet të shohë për alternativa të tjera ose të presë verën e ardhshme për të paguar klauzolën e një prej sulmuesve më të fortë në qarkullim.

Osimhen ka nisur sezonin e katërt me kampionët në fuqi të Italisë. Dhe deri tani numëron 66 gola në të gjithë kompeticionet.

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Euro 2024

Kroacia do të jetë kundërshtari i radhës për Shqipërinë në Grupin B të Euro2024. Skuadra kuqezi vjen pas humbjes me Italinë, por pa humbur...

Euro 2024

Nedim Bajrami hyri në historinë e Kampionatit Evropian me golin e shënuar ndaj Italisë, në ndeshjen debutuese të Shqipërisë në eventin e futbollit që...