Kombëtare

U-17/Shqipëria mposhtet edhe në sfidën e dytë nga Turqia

Kombëtarja Shqiptare e futbollit U-17 e drejtuar nga Elvin Beqiri, ka humbur sot ndeshjen e dytë të turneut “Mercedes Benz Cup 2019” ndaj përfaqësueses U-17 të Turqisë. Vendin organizator ka triumfuar 3-1 përballë kuqezinjve.

Shqipëria U-17 zbriti në fushën e lojës me këtë formacion: Roko, Pjeshka, Preka, Tajari, Abazaj, M. Dervishi, Papa, Mitaj, Pengu, K. Dervishi, Miftiu. Në pjesën e parë është luajtur një futboll i hapur, duke u shënuar 3 gola, me Turqinë që kaloi në avantazh në minutën e 3-të me anë të Caglar. Në minutën e 38-të kuqezinjtë ishin të pafat me Pengun që shënon një autogol. Reagimi vjen menjëherë dhe në fundin e pjesës së parë, në minutën e 40-të, kapiteni Mitaj shënon nga penalltia. Me rezultatin 2-1 për Turqinë skuadrat shkojnë në dhomat e zhveshjes. Pjesa e dytë fillon me gol për Turqinë, që dërgon shifrat në 3-1 me anë të Bayram, me rezultatin që nuk ndryshoi deri në fund përtej rasteve të të dy skuadrave.

Turneu i kuqezinjve mbyllet në datë 17 janar, në orën 15:00, me ndeshjen që do të luajnë përballë moshatarëve të tyre nga Moldavia.