Connect with us

Hi, what are you looking for?

Lajme

U rrëzua në banesë, ish-kampioni i botës në koma të induktuar

Ish-kampioni i botës në shah, Anatoli Karpov, 71 vjeç, pësoi një lëndim në kokë si pasojë e një aksidenti në familje dhe tani është në gjendje kome. Ai është shtruar në një nga spitalet kryesore të kryeqytetit rus, Moskë. Sipas Federatës Ruse të Shahut, “trauma e Karpovit është rezultat i një rrëzimi”.

Karpov ishte kampion bote midis viteve 1975 dhe 1985, kur u mposht nga Garri Kasparov dhe aktualisht është deputet i Dumës, që është dhoma e ulët e Parlamentit Rus.

Vajza e shahistit të famshëm, Sofia, mohoi se ai kishte qenë viktimë e një sulmi të shtunën e kaluar, sikurse kishin raportuar disa medie.

Karpov aktualisht ndodhet në koma të induktuar në repartin e kujdesit intensiv të repartit të neurologjisë të spitalit “Sklifosovski” të Moskës, një nga qendrat mjekësore më prestigjioze në kryeqytetin rus.

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

Sulmuesi kryesor i Italisë në këtë Europian, Gianluca Scamacca foli në konferencë për shtyp para ndeshjes me Shqipërinë. Lojtari që aktivizohet me Atalantën në...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Kombëtare

Erjon Bogdani vijon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtare shqiptare me 18 rrjeta. Ish-sulmuesi i njohur, i cili në Itali...