Katar 2022

U sulmua pse ndaloi “One Love”, ja si kundërpërgjigjet Katari

Kupa e Botës, “Katar 2022”, në mënyrë të pashmangshme u bë skena e mosmarrëveshjeve që shkojnë përtej futbollit dhe çështjeve sociale. Siç theksohet nga Neë York Times, nëse lojtarët gjermanë mbyllin gojën në shenjë proteste për moslejimin e mbajtjes së një shiriti me ngjyrat e ylberit dhe me mesazhin “One Love” nga kapiteni Neuer, në përkrahje të komunitetit LGBTQI+, vjen kundërpërgjigjja nga Katari.

Sot në në tribunat e stadiumeve ku u luajt ndeshjen e Botërorit, eksponentë të Katarit mbanin një shiritin në krah, sigurisht jo me ngjyrat e ylberit, por për të mbështetur kauzën palestineze kundër Izraelit.

 

Kliko për të komentuar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency