Euro 2020

UEFA arkëton 2 miliardë, ky Europiani më i pasur!

Rikthehet futbolli i skenës së madhe, dhe ky do të jetë Europiani më i pasur i historisë. Sic bëjnë të ditur mediat ndërkombëtare, në fakt këtë edicion, kombëtaret pjesëmarrëse do të ndajnë plot 331 milionë euro, 30 milionë më shumë se sa në Francë 2016. Fillimisht shuma e përcaktuar ishte 371 milionë euro, por më pas pandemi i detyroi organizatorët që të bëjnë disa reduktime duke  rishikuar buxhetin.

Duke parë cmimet, fituesi i Euro 202 do të përfitojë plot 30 milionë euro, ndërkohë që sejcilës nga 24 skuadrat pjesëmarrëse në fazën finale do ti garantohen 9.5 milionë euro. Por nuk mbaron gjithcka këtu, në fazën e grupeve një fitore vlen 1 milionë euro, një barazim ndërkohë 500 mijë euro. Kalimi në 1/8 i garanton cdo skuadre 1.5 milionë euro, cerekfinalet vlejnë 2.5 milionë euro ndërsa skuadra që shkon në gjysëmfinale përfiton 4 milionë euro. Si përfundom për sejcilën nga dy finalistet shkojnë 5 milionë euro.

Shifra të rëndësishme, edhe pse biznesin e vërtetë e bën si gjithmonë Uefa. Në total do të arkoëtojë nga Euro 2020 shumën përrallore prej 2 miliardë eurosh, me objektivin që nga këto mbi 850 milionë euro janë fitim i pastër. Para të cmuara që sipas Uefas do të shërbejnë për ringritjen e futbollit europian, dhe për të vënë në rregull llogaritë.

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency