Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

UEFA/ Ceferin pa rivalë, Duka synon konfirmimin në Komitetin Ekzekutiv

Aleksander Ceferin do të konfirmohet në krye të UEFA-s edhe për katër vitet e ardhshme.

Slloveni, i cili mban postin e presidenti të UEFA-s prej vitit 2016 (dy vitet e para i kaloi në mandatin e Platini), do të fitojë mandatin e dytë të plotë në krye të qeverisë europiane të futbollit.,

Lexo edhe: 

Kongresi i UEFA-s mblodhi së bashku në Lisbonë presidentët dhe sekretarët e përgjithshëm të 55 shoqatave anëtare të UEFA-s për të marrë vendime që ndihmojnë në formësimin e futbollit europian.

Ceferin nuk ka asnjë kandidat përballë, kështu që votimi për rizgjedhjen e tij është thjesht formalitet.

Ndërkohë, presidenti i FSHF-së, Armand Duka kandidon për postin e anëtarit të Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s.

Kreu i futbollit shqiptar, synon mandatin e dytë deri në vitin 2027.

Komiteti përbëhet nga 9 anëtarë. Njëra është femër dhe ajo do të jetë Laura McAllister (Uells), ndërkohë që Hans-Joachim Watzke (Dortmund) është kandidati i vetëm për mandatin 2-vjeçar.

Armand Duka kandidon me dhjetë rivalët e mëposhtëm për shtatë vendet e tjera të lira në Komitetin Ekzekutiv.

Lajme të tjera

Bundesliga

Union Berlin vijon të jetë në kërkim të një trajneri, për t’iu besuar pankinën pas shkarkimit të zviceranit Urs Fischer, teksa së fundi ka...

Featured

Jasir Asani shkëlqeu në plot kuptimin e fjalës me Kombëtaren e Shqipërisë, në kualifikueset drejt kampionatit europian, duke shënuar 3 gola e duke dhënë...

Itali

Pasi përfundoi aventurën me Tottenham sezonin e shkuar, Antonio Conte vijon të shijojë pushimet dhe kohën me familjen. Megjithatë, ashtu siç e ka theksuar...

Serie A

Interi harron Frattesin. Zikaltrit publikuan protokollin e ndeshjes ndaj Juventusit, teksa mesfushori italian nuk figuronte as mes futbollistëve të formacionit dhe as mes atyre...