Connect with us

Hi, what are you looking for?

Euro 2024

UEFA ndëshkon rëndë Rumaninë për banerin “Kosova është Serbi”

Kombëtarja rumune e futbollin merr një dënim të rëndë për shkak të banerit të shfaqur nga tifozët e kësaj skuadre në sfidën me “dardanët” ku shkruhej: “Kosova është Serbi”.

UEFA ka vendosur ta gjobisë Federatën Rumune të Futbollit me 52 mijë euro dhe ndeshja e radhës e organizuar në shtëpi do të luhet me dyer të mbyllura.

Kështu, në vijim të sanksionit të diktuar nga UEFA, ndeshja Rumani – Andorrë, e planifikuar për 15 tetor, nga ora 21:45, do të luhet pa shikues.

Megjithatë, UEFA ka vendosur të lejojë hyrjen FALAS për fëmijët nën 14 vjeç, të organizuar në grupe, nga mjediset e arsimit parashkollor dhe shkollor, shkollat ​​e futbollit, grupet e të rinjve të klubeve të futbollit, me vetëm një shoqërues për çdo grup me 10 fëmijë.

Lexo edhe:

“Federata Rumune e Futbollit hedh poshtë sjelljen e papërgjegjshme të grupit të shikuesve nga sektori i jugut që çoi në ndërprerjen e ndeshjes me Kosovën dhe ripërsërit parimin sipas të cilit qeveriset futbolli në Rumani, përkatësisht mosndërhyrja e politikës në sport.

Gjithashtu, FRF dënon ashpër mesazhet provokuese me karakter politik, ideologjik, fetar apo fyes, të cilat janë kategorikisht të ndaluara në stadiume.

Njëkohësisht presim me interes nga organet kompetente rezultatet e hetimit ligjor sipas fakteve të kryera nga shikuesit që shkaktuan ndërprerjen e ndeshjes me Kosovën,” shkruhet në një reagim të Federatës Rumune të Futbollit.

Lajme të tjera

Euro 2024

Dështimi i radhës i kombëtares angleze ka trishtuar jo pak tifozët e zjarrtë ishullorë. Mes tyre edhe Gary Lineker, ish-sulmuesin historik të “Tre Luanëve”,...

Euro 2024

“Spanja dhuroi spektakël, është një skuadër e jashtëzakonshme me lojtarë të rinj të pabesueshëm. Është një model i pakonkurrueshëm për t’i dhënë vlerë akademisë....

Kosovë

Aventurë e re për Arijanet Muric, portierin titullar të përfaqësueses së Kosovës. 25-vjeçari dardan do të jetë pjesë e Ipswichit në katër sezonet e...

Futboll

Sajti i specializuar “Transfermarkt” ka publikuar një renditje të klubeve europiane, mbi bazën e numrit të tifozëve që ka gjithsecila, teksa shifrat i janë...