Futboll

UEFA ndryshon formatin e Championsit, zgjerohet edhe Europa League

Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s do të miratojë në mbledhjen e radhës, që do të mbahet të hënën e ardhshme, formatin e ri prej 36 skuadrash të Champions League (aktuali është me 32 skuadra), që do të hyjë në fuqi në sezonin 2024-2025. Çdo klub do të luajë një fazë të rregullt me 10 ndeshje, nga 6 që zhvillon aktualisht, me një klasifikim të vetëm. Në bazë të formatit të ri skuadrat do të luajë kundër 10 kundërshtarëve të ndryshëm sipas një programi bazuar mbi kokat e serive.

Konsiderohet kontrovers rregulli për të kualifikuar dy skuadra (nga katër të shtuara) jo në bazë të meritës sportive, por të pozicionimit historik. Më fjalë të thjeshta, favorizohen klubet me emër të madh dhe me histori.

Propozimi i formatit të ri zgjeron edhe Europa League-n me tetë raunde, por më një klasifikim të vetëm të 32 skuadrave pjesëmarrëse. Një variant i modelit zvicëran u oërdorur në turnetë e shahut.

Sezonin e ardhshëm nis një turne i tretë europian, Europe Conference League, që duhet të ketë 6 raunde gjithmonë me 32 skuadra dhe një renditje të vetme, me play off nga faza e 1/8-ave. Gjithashtu në këtë mbledhje do të miratohet edhe mënyra e re e ndarjes së të ardhurave për të tre kompeticionet nga vitit 2021 deri më 2024.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency