Featured

UEFA përjashton “Anfield” si opsion për EURO 2028, fushës së Liverpool i mungojnë katër metra

Turqia, Rusia dhe Britania e Madhe se bashku me Irlandën janë pretendentet kryesorë për të fituar të drejtën e organizimit të Europianit në vitin 2028. Megjithatë, një lajm negativ ka mbërritur për Anglinë e cila nëse fiton të drejtën për të organizuar Europianin, nuk do të mund të përdorë një nga stadiumet e saj më tërheqës dhe të veçantë si Anfeild Road i Liverpool.

Ka qenë ky vendimi i UEFA-s, i cili lidhet me gjatësinë e fushës së Anfield, që sipas standartit të UEFA-s duhet të jetë 105 metra i gjatë dhe 68 metra i gjerë. Me gjerësinë në Anfield janë në rregull, por, gjatësia është 101 metra dhe nga standarti i UEFA-s mungojnë katër metra të cilat bëjnë diferencën ndërsa fusha nuk mund të improvizojë një tjetër gjatësi edhe për shkak se nuk mund të shtyhet më tej tribuna e tifozëve.

Tashmë, shpresa e vetme për qytetin e Liverpool që të mirëpresë ndeshje të Euro 2028 është stadiumi i ri që po ndërton Everton dhe që do të përmbushë të gjithë parametrat për të pritur ndeshje të Europianit. Ky stadium pritet tw jetw gati nw sezonin 2024-2025.

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency