Connect with us

Hi, what are you looking for?

Euro 2024

UEFA vendos për arbitrin e finales, gjykoi edhe Shqipërinë në fazën e grupeve

Spanjë-Angli do të jetë finalja e madhe e Euro 2024, e programuar për t’u zhvilluar më datë 14 korrik në Berlin. UEFA ka vendosur së fundmi gjyqtarin e finales, e cila i është besuar Francois Letexier. 35-vjeçari francez është një arbitër ndërkombëtar prej vitit 2017 dhe deri më tani ka gjykuar 65 ndeshje zyrtare në kompeticionet e UEFA-s.

Letexier në këtë Euro 2024 ka gjykuar tre ndeshje, dy në fazën e grupeve Danimarkë-Serbi si dhe ndeshjen e Shqipërisë ndaj Kroacisë të mbyllur me shifrat 2-2. Ndërkohë, në raundin e 1/8-tave, Letexier gjykoi ndeshjen mes Spanjës dhe Gjeorgjisë ku “Furia e Kuqe” fitoi 4-1, ndërsa francezi ishte edhe në rolin e arbitrit të katërt në ndeshjen hapëse mes Gjermanisë dhe Skocisë në Munich.

Lexo edhe: 

Tashmë, Letexier përgatitet për të ndarë drejtësinë në ndeshjen më të rëndësishme të kompeticionit, një sfidë e cila mund ta lartësojë edhe më shumë figurën e tij në futbollin europian.

Lajme të tjera

Merkato

Antonio Conte e kishte një nga dëshirat e merkatos dhe presidenca e Napolit ia ka plotësuar. Alessandro Buongiorno është futbollisti më i ri i...

Futboll

Sulmuesi nga Guinea, Serhou Guirassy, i cili zhvilloi një sezon të mrekullueshëm me Stuttgartin, ishte i zgjedhuri për sulmin e Borussias së Dortmundit, që...

Premier League

Një tjetër futbollist shqiptar në Premier League. Futbollisti kuqezi, Matteo Dashi, do të jetë pjesë e skuadrës së parë të Crystal Palace duke nisur...

Merkato

Mehdi Taremi është zyrtarisht sulmuesi i ri i Interit. Kampionët e Italisë kanë prezantuar 31-vjeçarin iranian, i cili vjen si lojtar i lirë nga...