Connect with us

Hi, what are you looking for?

Lajme

Us Open, eliminohen Tsonga e Wozniacki

Sfida të shumta në ditën 3-të Us Open ku nuk munguan as surprizat. Reshjet e shiut që kishin rënë në ditën e dytë ndërprenë shumë prej ndeshjeve të ruandit të parë si te meshkujt ashtu edhe te femrat dhe në ditën e tretë të Grand-Slamit nju-jorkez kalendari ishte shumë i ngjeshur pasi luajtën takime të ruandit të parë dhe të raundit të dytë. Eliminim i papritur mund të konsiderohet padiskutim ai i numrit 12 të Botës dhe favoritit numër 8 për të triumfuar mbi cimenton amerikane. Jo Wilfried Tsonga u mposht lehtësisht në ruandin e 2-të nga kanadezi Denis Shapovalov duke i dhënë lamtumirën turneut. Numri 69 i Botës triumfoi në 3 sete ndaj tenistit francez 3-0 me sete me shifrat 6-4 6-4 7-6(7-3 në tiebreak) duke u kualifikuar për më tej. Nuk zhgënjeu Marin CIlic.  28-vjecari ballkanas u kualifikua në ruandin tjetër pasi humbi në total vetëm 9 game ndaj gjermanit Florian Mayer ndaj të cilit fitoi 3-0 me sete me të njëjtat shifra 6-3.

Cilic këtë vit ka një shans të mirë për të bërë bis në Us Open , pasi në këtë edicion të grand-slam-it nju-jorkez mungojnë shumë yje dhe me pak fat numri 7 i Botës mund të përsërisë suksesin e tij më të madh në karrierë që është pikërisht suksesi në Us Open në vitin 2014. Fituan sfidat e prapambetura të raundit të parë ndërkohë emra të rëndësishëm si Grigor Dimitrov, Feliziano Lopez, Roberto Bautista Agut, Fernando Verdasco, David Goffin, ndërsa avancuan në ruandin e 3-t edhe dy nga idhujt e tifozerisë vendase, John Isner dhe Sam Querrey. Te femrat nuk hasi aspak vështirësi numri 3 i Botës spanjollja Garbine Muguruza që kaloi në 2 sete me shifrat 6-4 6-0 kinezen Duan, për tu kualifikuar në ruandin e tretë. Surprizën te femrat e dhuroi rusja Ekaterina Makarova. Tenistja që renditet e 40-ta në klasfikimin Botëror, mposhti në set final ish numrin 1 të Botës, aktualisht e 5-ta në renditjen e Wta, danezen Caroline Wozniacki.

Lajme të tjera

Kategoria Superiore

Xhuliano Skuka nis aventurën e re në Francë, ku do të jetë pjesë e Metz. Sulmuesi dibran kaloi me sukses testet mjekësore mëngjesin e...

Kategoria Superiore

Big Brother Mania edhe në mbrëmjen gala “Më të mirët 2022”, që organizohet nga FSHF dhe Digitalb, dhe që po transmetohet në SportNews, teksa...

Premier League

Dëmtimi i Virgil Van Dijk është padyshim një lajm i keq për Jurgen Klopp, që sheh Liverpoolin e tij këtë sezon, shumë larg formës...

Francë

Transferimi i Xhuliano Skukës te Metz ishte padyshim më i bujshmi i këtyre viteve të fundit. Më i shtrenjti në historinë e kampionatit shqiptar....