Lajme

Usain Bolt: Isha talent i paster. Lashe kriketin për atletikën

Në prag të kampionatit botëror të atletiks që do të zhvillohet nga data 4 deri më 13 gusht në Londër, Usain Bold tregoi detaje nga karriera e tij, që kur nisi të merrej me sport. Rekordmeni absolut në 100 dhe 200 metra, i cili do të garojë për herë të fundirt në një event kaq të rëndësishëm, zbuloi se si trajneri i tij i parë i kriketit e orientoi drejt atletikës.

“E zbulova se isha shumë iaftë në atletikë kur luaja kriket, që mbetet dashuria ime e parë në sport. Trajneri im më tha se duhet të provoja të vrapoja, sepse isha shumë i zoti. Fillimisht bëra një provë, më pas nisa të fitoja garë pas gare. Isha një talent i pastër. Nga shkolla fillore deri në të mesme thuasje nuk stërvitesha fare. Teknikën dhe  forcën fizike e fitova gjatë viteve, duke u stërvitur në pistë. Në moshën 13-14-vjecare isha shumë i emocionuar pas grumbullimit tim të parë nga Xhamajka.”  

Sprinteri xhamajkan, ua dedikon vecanërisht prindërve të tij seksesin e madh që arriti në Atletikë, pasi bënë gjithcka që ai t’i përkushtohej me profesionalizëm këtij sporti.

“Prindërit e mi kanë qenë ata që më kanë motivuar, ata më shtynë për t’u bërë ky që jam sot. Unë braktisja stërvitjen për të qëndruar me miqtë e mi, atletika në atë kohë nuk ndiqej si sot. Për mua fillimisht ishte një mënyrë për të fituar para, për nevojat e mia dhe për të ndihmuar prindërit.”

Objektivi i Usain Bolt është të konfirmohet edhe një herë më i shpejti i planetit, pikërisht në kampionatin botër.

“Për ndonjë arsye nuk jam favorit për ta fituar garën e 100 metrave, këtë po lexoj dhe këtë po më thonë edhe trajnerët e mi, prandaj dua ta provoj edhe një herë.”

Pyetjes mëse beson ende se është njeriu më i shpejtë i planetit, fituesi i tetë medaljeve të arta olimpike iu përgjigj:

“Pa dyshim që po. Në garën e fundit kam regjistruar kohën 9.95, duke treguar se isha në drejtimin e duhur. Dy bateritë që të cojnë në finale më ndihmojnë gjithmonë.”

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency