Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

Ushqimet bazë të dietës së Messit për të qenë në formë në Katar

Leo Messi, kapiteni i Argjentinës dhe “ylli” i PSG-së, e di shumë mirë, në moshën 35-vjeçare, se çfarë duhet të bëjë për t’u kujdesur për trupin e tij dhe ushqimi është një nga ato pika kyçe.

Në fakt, dikur ai ishte një konsumator i ushqimeve ultra të përpunuara, të pasura me yndyrë dhe sheqer. Por Pep Guardiola, atëherë trajner i Barcelonës, e ktheu në rrugë të drejtë. Mjeku Adrián Cormillot siguroi se zakonet e këqija të Messit i shkaktuan probleme në Kupën e Botës në Brazil dhe pikërisht atëherë lojtari vendosi të ndryshojë dietën e tij dhe të hajë ushqime me vlera më të mëdha ushqyese.

Dieta e Messit bazohet në dy tabela ushqimore. Nga njëra anë, sheqernat me vlera shtesë dhe ultra të përpunuara dhe nga ana tjetër frutat, proteinat dhe bishtajoret.

Në fakt, një ekspert mjekësor pranoi se “kur Messi shkoi në Evropë, ai konsumonte bishtajore”.

 

Lajme të tjera

Kombëtare

Kombëtarja Shqiptare vijon punën për t’u përgatitur për ndeshjen e parë eliminatore të Europianit Gjermani 2024, e planifikuar për t’u luajtur mbrëmjen e të...

Gossip

Ish-sulmuesi i Interit bën “supergol”. Andrea Pinamonti, i cili aktualisht është pjesë e Sassuolos, po shijon një romancë me modelen bjelloruse Dasha Lapushka. Futbollisti...

Kombëtare

“La Casa de Quiz” mbërrin në shtëpinë më të famshme të mbarë Shqiptarisë, “Big Brother VIP2 Albania”. Gazetari i SuprSportit, Gjergji Stefa, kishte përgatitur...

Merkato

Galatasaray piketon sulmuesin shqiptar. Me 10 gola dhe 4 asiste deri në këtë pikë të sezonit në Superligën Turke, Valon Et’hemi ka tërhequr vëmendjen...