Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

Van Gaal shpjegon ftesën për Depay-n dhe mungesën e portierit veteran

Louis van Gaal, trajner i Holandës, ka shpjeguar vendimin e tij për të thirrur Memphis Depay në Kupën e Botës “Katar 2022”, edhe pse nuk ka luajtur prej javësh te Barcelona për shkak të lëndimit që pësoi nga mesi i shtatorit.

“Memphis është mirë nga ana mjekësore. Ai mund të jetë në stol kundër Senegalit… Gjithmonë kam thënë se lë një mundësi të hapur për Memphisin, ashtu si për Frenkie de Jong. Jo gjithmonë zgjidhen lojtarët më të mirë, por ata që i shërbejnë më mirë ekipit. Duhet të jemi të bashkuar për pesë javë”.

Në këtë kuptim, ai ka mbështetur edhe zgjedhjen e ish-lojtarit të Barçës, Xavi Simons, i cili tani po shkëlqen në radhët e PSV Eindhovenit:

“Ai ka luajtur dhe ka spikatur në një sërë ndeshjesh në kampionatin holandez”.

Vetë Simons ka reaguar pa shpalljes së listës nëpërmjet një postimi në Twitter.

“Nuk ka fjalë për të përshkruar se si ndihem. Një ëndërr e bërë realitet”.

Ndërkohë, Van Gaal tha se Jasper Cillessen (NEC Nijmegen) “nuk është në formë” për Kupën e Botës. Kjo është arsyeja pse ai ka zgjedhur Andries Noppert (SC Heerenveen), pavarësisht se është një portier pa përvojë në Botëror.

 

Lajme të tjera

Bundesliga

Union Berlin vijon të jetë në kërkim të një trajneri, për t’iu besuar pankinën pas shkarkimit të zviceranit Urs Fischer, teksa së fundi ka...

Featured

Jasir Asani shkëlqeu në plot kuptimin e fjalës me Kombëtaren e Shqipërisë, në kualifikueset drejt kampionatit europian, duke shënuar 3 gola e duke dhënë...

Itali

Pasi përfundoi aventurën me Tottenham sezonin e shkuar, Antonio Conte vijon të shijojë pushimet dhe kohën me familjen. Megjithatë, ashtu siç e ka theksuar...

Serie A

Interi harron Frattesin. Zikaltrit publikuan protokollin e ndeshjes ndaj Juventusit, teksa mesfushori italian nuk figuronte as mes futbollistëve të formacionit dhe as mes atyre...