Serie A

VAR kthehet në makth, arbitrat vijojnë të gabojnë

Duhej të ishte zgjidhja e shumë të këqijave në fushën e lojës dhe sistemi që do të luftonte dyshimet dhe komplotet. Por, nuk ishte kështu, të paktën nga eksperienca e deritanishme.

Në futbollin italian, sistemi i videoarbitrimit (VAR) nuk e ka larguar hijen e problemeve nga vendimet e arbitrave, madje ka shumëfishuar polemikat dhe interpretimet.

Në thuajse dy vite bilanc me sistemin VAR, janë të shumtë ata që janë zhgënjyer për një projekt që e mendonin si zgjidhje, por që po konfirmohet si makth. Në një epokë ku teknologjia ka bërë diferencën në shumë disiplina sportive, si volejbolli apo regbija, në futboll rebusi është i pazgjidhshëm.

Arbitrat, me ose pa moviolë, po kushtëzojnë renditjet e kampionateve. Në ndeshjen e fundit në Serie A, Roma-Empoli, skuadra toskane barazoi në minutën e fundit, por rrjeta u anulua nga sistemi VAR. Pamjet lanë shumë dyshime dhe, sipas ekspertëve, goli ishte i vlefshëm. Por ky është vetëm shembulli i fundit. Ka një element të shtuar në Serie A që ndryshon nga sezoni i kaluar.

Nëse vjet tifozët pranonin me durim vendimet e kamerave, tani vërshëllejnë dhe ofendojnë sa herë gjyqtarët drejtohen nga ekrani, shenjë e qartë se besueshmëria në teknologji, të paktën në futbollin e Apenineve është zhdukur prej javësh.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency