Connect with us

Hi, what are you looking for?

Atletikë

Vendimi i gjykatës në SHBA që ndez polemika, atletet transgjinore mund të garojnë me femrat

Një gjykatë në shtetin Connecticut (SHBA) vendosi këtë të premte në favor të atleteve transgjinore që garojnë në ekipet e femrave. Vendimi duket se zgjidh një debat të përsëritur vitet e fundit në lidhje me avantazhin e pretenduar krahasues të atleteve transgjinore ndaj femrave.

Një panel prej tre gjyqtarësh nga Connecticut (në verilindje të Shteteve të Bashkuara) vendosi se diskriminimi i atleteve transgjinore është një shkelje e Nenit IX, që ndalon institucionet arsimore, që marrin fonde federale, të marrin vendime diskriminuese bazuar te seksi.

Vendimi është në përgjigje të një ankese të bërë në vitin 2020 nga katër atlete të kolegjit, të cilat u ankuan se transgjinoret po rezultonin fituese në shumicën e garave për femra.

 

Lajme të tjera

Itali

Romelu Lukaku nuk është një nga lojtarët e konfirmuar për organikën e sezonit të ardhshëm tek Inter. Sulmuesi belg do të rikthehet në Londër...

Gossip

Vajza e Pep Guardiolës, Maria Guardiola duket ‘e fiksuar’ me futbollistët, teksa pas një romance me fantazistin anglez Delle Ali, u përfol për një...

Champions League

Skandal me gjyqtarin Szymon Marciniak, i caktuar për të drejtuar finalen e Champions League mes Manchester City-t dhe Interit, që do të luhet më...

Merkato

Raphaël Guerreiro e mbylli mes lotësh aventurën 7-vjeçare me Borussia Dortmund. Anësori i majtë portugez, shpresonte të largohej me titull dhe festë, por dëshira...