Atletikë

Vendimi më i ashpër në histori, Rusia përjashtohet nga Lojërat Olimpike dhe Botërori

Agjencia Botërore e Kontrollit Antodoping (WADA) ka marrë vendimin më të ashpër në historinë e saj, duke përjashtuar Rusinë nga pjesëmarrja në Lojërat Olimpike Verore në Tokio më 2020-ën dhe Lojërave Olimpike Dimërore, në Pekin më 2022-shin, Kampionatin Botëror të Futbollit më 2022-shin dhe çdo aktivitet sportiv ndërkombëtar.

Vendimi ka ardhur pasi Komiteti Olimpik Rus ka falsifikuar në mënyrë të përsëritur rezultatet e testeve antidoping të atletëve të saj, ndërsa për sportistët rusë që nuk kanë pasur probleme me doipingun, mund të hapet një dritare konkurrimi si atletë asnjanës.

Ky vendim është më i ashpri i dhënë në historinë e olimpizmit në botë dhe vetë WADA u detyrua të ndërhyjë me dorë të fortë, pasi veprimi i Rusisë për falsifikimin e analizave, ishte i përsëritur.

Vlen të theksohet se përjashtimi i Rusisë nuk do të vlejë për Kampionatin Europian 2020, që starton verën e ardhshme, pasi ka siguruar me meritë kualifikimin dhe një nga stadiumet pritëse të eventit është ai i Shën Petersburgut.

Tani Rusia ka 21 ditë afat për t’u njohur me vendimin e detajuar dhe për ta apeluar atë në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv të Lozanës, që do të thotë edhe fjalën e fundit për çështjen.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency