Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kupa e Mbretit

Vendosin penalltitë, Mallorca e Muriqit në finalen e Kupës së Mbretit

Mallorca rezervoi vendin e saj në finalen e Copa del Rey pas fitores 5-4 me penallti kundër Real Sociedad. Los Piratas do të provojnë të ngrenë trofeun për herë të dytë në historinë e tyre, me suksesin e parë dhe të vetëm që daton në vitin 2003.

Real Sociedad hyri në lojë duke e ditur se Copa del Rey tani është shansi i tyre më real për një “medalje të argjendtë” këtë sezon, duke qenë se pak ditë më parë dolën të mposhtur 2-0 në ndeshjen e tyre në UEFA Champions League kundër Paris Saint-Germain.

Skuadra e Imanol Alguacil dominoi kontrollin e topit në pjesën më të madhe të pjesës së parë, por nuk krijoi shanse reale shënimi, me rastin më të mirë që erdhi nga një gjuajtje e lehtë nga distanca e Arsen Zakharyan që u prit pa problem nga portieri sllovak Dominik Greif.

Në minutën e fundit të pjesës së parë, Sociedadit iu dha një penallti pas një prekjeje me dorë nga Antonio Raíllo, pasi mbrojtësi bllokoi krosin e Mikel Merino në zonë. Megjithatë, mysafirëve iu dha një litar shpëtimi nga Greif, pasi ai priti penalltinë e Brais Méndez që zgjodhi të godasë në qendër.

Skuadra vendase u pendua për mundësinë e humbur vetëm pesë minuta pas pjesës së dytë, kur Mallorca kaloi në epërsi me golin e tyre të parë në Reale Arena në nëntë ndeshje si vizitore. Goli erdhi pas një krosimi të mrekullueshëm drejt shtyllës së dytë nga Jaume Costa, ku Giovanni González gjuajti bukur me kokë dhe e ndali sferën në rrjetë.

Lexo edhe:

Sociedad e barazoi ndeshjen 20 minuta nga fundi përmes Mikel Oyarzabal, që mori një pasim nga Mendez dhe mposhti portierin e Mallorcës. Me dy barazime, në të dy ndeshjet, u desh të luhej koha shtesë prej 30 minutash, ku Sociedad pati dy mundësi, por nuk shënoi e në këtë situatë, ishte nevoja e penalltive për të përcaktuar finalistin e parë të Kupës së Mbretit.

Oyarzabal humbi goditjen e parë nga pika e bardhë për Sociedad dhe gabimi i kapitenit kushtoi, pasi Mallorca shndërroi në gol të 5 gjuajtjet e saj, për të siguruar kalimin në finale. Djemtë e Javier Aguirre tani do të presin rezultatin e gjysmëfinales së dytë mes Athletic Bilbaos dhe Atlético Madrid të enjten për të zbuluar kundërshtarin e tyre në finalen e Seviljes më 6 prill.

Lajme të tjera

Futboll

Skuadra e Mechelen, e drejtuar nga Besnik Hasi, rikthehet tek fitorja në kampionat belg në play off-in e grupit të Conference League. Pas humbjes...

Futboll

Fernando Santos nuk është më trajner i Beshiktashit, ka bërë të ditur klubi nga Stambolli këtë të shtunë. Vendimi u mor pas barazimit (1-1)...

La Liga

Që kur Xavi Hernandez njoftoi se do të largohej nga Barcelona në fund të sezonit, gjërat kanë filluar të shkojnë më mirë te “Blaugrana”....

Kosovë

Gafë e pafalshme e Arijanet Muric në Premier League. Portieri titullar i Kosovës, pjesë e Burnleyt në kampionatin më të bukur në botë, i...