Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Ventura në shënjestër, Shqipëria mund të fundosë Italinë

Dy ndeshje për të shkatërruar punën e një viti. Kombëtarja e Italiane e futbollit e drejtuar nga Gianpiero Ventura rrezikon seriozisht pjesëmarrjen në “Rusi 2018”, por mëshumë shqetësues është poshtërimi i të kaltërve brenda një muaji. Fillimisht humbja 3-0 me Spanjën dhe më pas barazimi 1-1 në shtëpi me Maqedoninë  mes të cilëve qëndron fitorja minimale me Izraelin.

Të gjitha mediat në Itali kanë vënë në shënjestër Venturën, të cilit nuk i kërkojnë thjesht dorëheqjen, por e akuzojnë edhe si kapiteni që humbi busullën, të paaftë për t’i përmirësuar imazhin përfaqësues italiane.

Italia përvec kritikave për cilësinë e lojës dhe mungesën e një moduli të qartë, rrezikon madje të renditet si e dyta më e keqe, që do të thotë mospjesëmarrje as në Play-Off.

E në këtë rast, një pjesë të mirë të fatit të italianëve e vendos Shqipëria, e cila nëse bën mrekullinë në “Loro Borici”, kombinuar edhe më rezultatet e grupeve të tjera, do t’i shkaktonte një dramë të vërertetë futbollit italian. Një skenar ky i pabesueshëm, por që matematikisht është i mundshëm.

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Kategoria Superiore

Kastrioti ka kryer tri përforcime në ditën e fundit të merkatos. Klubi krutan ka siguruar shërbimet e Arturo Reginaldos, Moustapha Camara dhe Stuart Gjetës....

Kategoria Superiore

Pas dy vitesh në Turqi mes Superligës dhe Ligës së Parë ku u aktivizua me Menemenspor dhe Boluspor, Gentian Selmani rikthehet në Abissnet Superiore....