Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

“Veprojnë me dy standarde”, Katari akuzon Gjermaninë: Biznes bëni me ne, pastaj silleni me arrogancë

Ministri i Jashtëm i Katarit ka akuzuar Gjermaninë për aplikimin e “standardeve të dyfishta” për kritikat e saj ndaj të dhënave të të drejtave të njeriut të vendit pritës të Kupës së Botës.

Katari është përballur me kritika të ashpra nga grupet e të drejtave të njeriut për trajtimin e punëtorëve migrantë, të cilët së bashku me të huajt e tjerë përbëjnë pjesën më të madhe të popullsisë së vendit.

Muajin e kaluar, Ministria e Jashtme e Katarit thirri ambasadorin gjerman lidhur me komentet e ministres së Brendshme Nancy Faeser se të dhënat e të drejtave të njeriut të një vendi duhet të merren parasysh kur zgjidhet për të organizuar Kupën e Botës.

“Nga njëra anë, popullsia gjermane keqinformohet nga politikanët e qeverisë, nga ana tjetër, qeveria nuk ka asnjë problem me ne kur bëhet fjalë për partneritete apo investime në energji,”-tha Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani në një intervistë për “Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Standardi i dyfishtë na shqetëson,” tha ai, duke shtuar se Katari është përballur me një fushatë sistematike që zbatohet kundër vendit që kur u zgjodh për të pritur Kupën e Botës, me të cilën, tha ai, asnjë vend tjetër nuk është përballur. “Është ironike që ky ton jepet në vendet në Evropë që e quajnë veten demokratë liberal. Tingëllon shumë arrogante, sinqerisht dhe shumë raciste,” i tha ai gazetës.

Lajme të tjera

Champions League

Manchester City dështoi te penalltitë përballë Realit të Madridit, duke i thënë lamtumirë Champions League. Rrugëtimi i kampionëve në fuqi u mbyll në çerekfinale,...

Eredivisie

Lajm i keq për tifozët e Vitesses, skuadër e Eredivisies. Përmes një njoftimi zyrtar për shtyp, KNVB (d.m.th. Federata Holandeze e Futbollit) njoftoi se...

Featured

Aksionet e familjes Halili te Tirana dalin në shitje. Zyra e Përmbarimit privat Albase ka shpallur daljen në ankand të 66% të aksioneve të...

Lajme

Një thashethem i bujshëm po mbush mediat rozë në Itali, teksa këtë herë protagonistë janë mesfushori amerikan i Juventusit, Weston McKennie dhe motra e...